Písničky od Beatles, Abby, Queenů, Pink Floyd či drsných rockerů AC/DC tady zahrála královéhradecká filharmonie. A byla to jízda!

Už nástup to napověděl. Sólisté i dirigent Miloš Machek dorazili před hlavní tribunu, na které sedělo více než 3 tisíce lidí na bouřících motocyklech Harley Davidson.

Dirigent si oblékl lesklý smokink, zpěváci červené dlouhé pláště. I oblečení tak spojovalo dva světy: rockovou muziku s klasickou hudbou. „V Anglii se tyto směry standardně spojují už od šedesátých let," vysvětluje dirigent Machek, velký herec i šoumen, jak při koncertu častokrát předvedl.

Při skladbě Jump od americké skupiny Van Halen opravdu poskakoval.

Jeho šoumenství – v dobrém smyslu slova – přesně zapadlo do atmosféry. A pomohlo splnit slib, který šéf projektu na začátku koncertu divákům dal.

„Užijete si energii valícího se rocku. My vás tou energií převálcujeme," pronesl.

Rock Symphonic Show není prvním podobným počinkem hradeckých filharmoniků. V minulém roce se představili s písněmi od skupiny Queen, v repertoáru mají i recitál samotných Beatles.

Rock Show je fenomén. Proč?

Hradec Králové - Lístek stál 650 korun, tedy žádná láce. Přesto bylo vyprodáno už 
v březnu. Lidé stáli i za plotem malšovického stadionu…

„Nakonec přišlo více než tři tisíce lidí," byl spokojený po akci nazvané Rock Symphonic Show Milan Šedivý, marketingový ředitel hradeckého fotbalové klubu, spolupořadatele vystoupení místní filharmonie na stadionu pod lízátky.

„Pro náš klub je to vlastně jako jeden sponzor. Musíme vymýšlet i takovéhle akce. Kdo nic nezkusí, nic neudělá," dodal Šedivý. Na stadionu se podobný koncert konal už 
v minulém roce.

Opakování se dalo čekat, spojení dvou hudebních světů v podání úctyhodného tělesa je jedním z hradeckých fenoménů. Filharmonici s ním vystupují po celém světě, v Berlíně na ně přišlo 2 tisíce lidí.

„Naplníme diváky různými energiemi. A v rocku je jedna z nich i provokace," pronesl dirigent a duchovní otec těchto projektů Miloš Machek.

Jeho slova se projevila také  
v pátek v noci. Na začátku koncertu bouřily motocykly Harley Davidson, na konci se rozzářil ohňostroj.

„Tím jsme to ještě chtěli posunout," vysvětlil Šedivý. To se povedlo.

Dá se tedy předpokládat, že tradice podobných koncertů pod otevřeným nebem bude pokračovat. Filharmonici už také údajně chystají další rockovou klasiku – písně Rolling Stones.