Radnice peníze investovala do dluhopisů islandských bank Glitnir a Landsbankinn, které byly před několika dny zestátněny.
„Islandské bankovnictví mělo před krizí velmi dobrou pověst. Slibovalo slušné výnosy s poměrně malým rizikem. Podobně jako my je na tom třeba řada měst z Británie,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Peníze město investovalo z naspořených 782 milionů korun, které obhospodařuje společnost ČSOB Asset Management. V ohrožených bankách je 9,5 procenta z portfolia.

Islandu hrozí bankrot. Hradec se však zatím drží rad ekonomů a pouze vyčkává, co bude dál. „Předpokládáme, že stát vyřeší svůj závazek finanční pomocí a my nebudeme muset dluhopisy prodat. Cena by byla krajně nevýhodná. Datum splatnosti máme za rok, to už bude situace stabilizovaná,“ věří náměstek hradeckého primátora Boris Herman.

Podle Václava Svobody nebudou peníze zatím městu chybět. „Jsou to naspořené peníze, které máme na budoucí investice, takže můžeme počkat na lepší časy. I kdyby se naplnil ten nejčernější scénář, tak Hradci s rozpočtem kolem dvou miliard žádný krach nehrozí.“ (raš)