„Výzdoba by měla být veselá a poutavá, ovšem nesmí děti moc rozptylovat," vysvětluje Lenka Berešová.

Do dvou prvních tříd zde letos nastoupí více než padesát prvňáčků. „Ještě to nemusí být konečný počet, v tomto týdnu se nám přihlásily další tři děti," podotýká Jindřiška Kolářová. Někteří lidé se totiž stěhují a na poslední chvíli se snaží přihlásit děti do místních škol.

Na děti musíme dobře zapůsobit

V pondělí přijdou noví školáci i se svými rodiči a příbuznými. „Po dvaceti minutách půjdou rodiče na chodbu a zbytek hodiny si budeme s dětmi povídat," plánuje Lenka Berešová.

Důležité bude  zajistit, aby se děti do školy těšily. „V první třídě musíme zapůsobit, protože děti nevědí, co je tady čeká. Přemýšlí, jestli budou mít hodnou učitelku nebo jak si sednou s novými spolužáky," prozrazuje Jindřiška Kolářová.

Starostliví rodiče se nemusí obávat, že by se jejich ratolest ve škole nudila. Pokročilejší žáci budou mít cvičení navíc. „Některé děti mají i sklon pomáhat těm slabším," říká Lenka Berešová.

Obě třídy pro prvňáčky jsou navíc vybavené interaktivní tabulí. „Nemůžu mít tabuli puštěnou pořád, to bychom se toho moc nenaučili. Dnešní počítačová generace dětí ale jistě práci s touto tabulí ocení," věří Jindřiška Kolářová.

Děti se nemají čeho bát. Na každého bude v pondělí na lavici čekat slabikář a balíček 
s překvapením.

Prvňáky bude učit po patnácti letech. „Mám trochu obavy," říká

Dva měsíce volna stačily. Lenka Berešová bude učit prvňáčky po patnácti letech a už se nemůže dočkat.

Jak se těšíte na prvňáčky?
Moc, i když  mám trochu obavy. Prvňáky jsem měla naposledy před patnácti lety, teď jsem učila třeťáky až páťáky. Bude to změna. Ale 
mám doma dvě děti, které už mají první třídu za sebou, takže jsem 
si tím prošla.

Nebyly pro vás prázdniny už moc dlouhé?
Byly tak akorát. Já o prázdninách úplně vypínám. Znám kolegyně, které jezdí v létě na dětské tábory, já jsem také jezdila, než jsem začala učit. Teď už to nejde. Potřebuji dobít energii. Jak se člověk celý rok rozdává dětem, tak 
už má v červnu pocit, že mu došly veškeré nápady. Navíc sama mám doma děti, které mne dostatečně zaměstnají.

Jak dlouho se připravujete 
na nový školní rok?
Intenzivně se připravuji asi týden. Třídu zdobím, aby byla pro děti veselá a aby tu našly něco, co je ve škole čeká, třeba písmenka. Teď  jsem věšela nové záclonky. Můžeme tu mít ty staré, ošklivé, šedé, ale to by se dětem nelíbilo. 
V pátek už dám židličky dolů a na každou lavici nachystám slabikář a balíček s překvapením.

Tomáš Janota