Po sjezdu největšího odborového svazu v zemi, v Hradci Králové, prohlásil staronový předseda OS Kovo Josef Středula. Uvedl, že o zjištěných skutečnostech bude ve čtvrtek informovat na jednání tripartity i vládu.

Někteří podnikatelé totiž zneužívají krize k vlastnímu obohacení penězi ze státního rozpočtu, do něhož přitom za pracovníky nic neodvádějí. Princip je jednoduchý. Zaměstnance propustí, ale nabídnou mu řešení. „Stane se sice nezaměstnaným, ale bude i nadále pracovat prostřednictvím dohody o provedení práce. Naprosto shodnou práci bude vykonávat na stejném pracovišti, ale dostane za ní maximálně čtyři tisíce korun,“ řekl Josef Středula.

Pro zaměstnavatele je to velice výhodné. Pracovníkům dají jen pár korun, o zbytek se dávkami v nezaměstnanosti postará stát. Za takové pracovníky firmy navíc neodvádějí státu zdravotní ani sociální pojištění. „Tím dochází k enormě rychlému vyčerpávání celého systému,“ tvrdí Středula.

Odboráři tvrdí, že takovým způsobem je zneužíváno zhruba čtyři tisíce lidí na Olomoucku, Brněnsku, Plzeňsku a Hradecku.
To je však podle nich jen špička ledovce. „Omlouvám se, že neřeknu názvy firem, ale šířilo by se to jako lavina. Další zaměstnavatelé by tam volali a ptali se, jak toho dosáhli,“ vysvětlil Středula.

Podle ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Martina Horáka tento systém může takto fungovat, a také funguje. Nedokáže však určit, v jakém rozsahu. „Víme minimálně o jedné firmě na Hradecku, kde se toto stalo,“ prohlásil. „Není to nic nelegálního, byť státní rozpočet tímto způsobem přichází o peníze,“ tvrdí.

Podle místopředsedy Odborového svazu Kovo Jaroslava Součka skrývá takový systém mnohá rizika i pro pracovníka. Například v případě úrazu by takový člověk neměl nárok na rentu.