Odmítání „dra〜hých“ pacientů po uvažované privatizaci fakultní nemocnice? Podle ředitele Leoše Hegera nesmysl. Opozice před změnou právní formy univerzitních nemocnic ale varuje.
Návrh ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) privatizovat fakultní nemocnice vyvolává obavy. Bývalý náměstek předchozího ministra Davida Ratha a ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml (ČSSD) je přesvědčen, že přeměna v akciové společnosti je cestou do pekel.
„Sníží se dotace od státu, a rozvoj nemocnice se tak zabrzdí. V návrzích zákonů nikde není, že zisk by měl zůstat v nemocnicích. Sociální demokracie bude chtít zákon o neziskových nemocnicích,“ říká Dryml.
Ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger (ODS) se spíš kloní k přeměně nemocnice na akciovou společnost. Stávající forma příspěvkové organizace je podle něho zastaralá a nepružná. I přesto však uznává, že uvažovaná změna může znamenat také některá rizika. Například v úniku zisku z nemocnice.
„Ministerstvo zdravotnictví však slibuje, že půjde o státní akciové společnosti a nemocnice se neprodají komerčním subjektům,“ uklidňuje Leoš Heger. Připouští však, že přísun dotací z Evropské unie by mohl být ohrožen, stejně jako se to stalo před časem po privatizaci vodáren. Pacienti by podle něho neměli případnou změnu právní formy nemocnice zaznamenat například horší dostupností zdravotní péče. To, že by akciová společnost hleděla jen na zisk a odmítala pacienty s dražší léčbou, považuje v případě fakultních nemocnic za nesmysl.
„To je zcela vyloučené. Naši pacienti často již nemají kam dále jít a kdybychom jim péči neposkytli, udělali bychom si nejen problém etický, ale i právní,“ u〜vedl ředitel hradecké nemocnice.

Martin Černý, Radek Šprinc