Martin Sládek, pro kterého se stal neobvyklý sport footbag více než zábavou, se po sedmi letech tvrdého tréninku stal vicemistrem světa.

Footbag je sport založen na hře s malým míčkem. Pomocí špiček, vnitřních a vnějších hran nohou dokáže Martin Sládek opravdová kouzla, která jsou pro laické oko zážitkem.

"Důležitý je každodenní trénink, píle a vytrvalost," říká úspěšný sportovec. Sezona začíná na jaře a končí na podzim. Před přípravou na velké klání se Martin Sládek připravuje v plaveckém bazénu, posilovně a samozřejmě pečlivým tréninkem.

Po roce 2005 se začali se svým kolegou zabývat tehdy téměř nerozšířenou disciplínou – Doubles footbag freestyle neboli hrou dvojic. "Trénink dvojic je v mnoha ohledech těžší než u jednotlivců. Závodní představení dvojic probíhá před šestičlennou porotou, která uděluje známky od nuly do šestky. Hráči hrají po dobu tří minut do předem secvičené hudby. Hodnotí se počty spadnutí, sehranost, secvičenost do hudby a obtížnost provedených triků," popisuje Martin Sládek.

V polské Wroclavi na mistrovství Evropy 2005 obsadili hradečtí třetí místo ve dvojicích a v roce 2007 obsazují čtvrté místo na mistrovství Evropy ve Vídni.

"Rok 2008 pro nás byl důležitý, hodně jsme trénovali a snažili jsme se posunout celou disciplínu vzhůru. Vymysleli jsme více jak deset triků, které nyní užívají hráči na celém světě," míní. Právě druhé místo z mistrovství světa 2008, které se konalo v Praze na Slavii, je podle mladé dvojice teprve začátek. Tento rok se chystá na mistrovství světa do Berlína.

Footbag vznikl roku 1978 v USA. Hraje se s míčkem "footbagem" o hmotnosti 40 až 50 gramů. Každoročně Světová footbagová asociace pořádá mistrovství Evropy a světa.

TOMÁŠ TUČEK