Už v polovině října se na Fortnu vrátila městská hromadná doprava. Dvojice přilehlých zastávek ale zůstává na náhradních místech. „Vlastně už jsem za těch sedm měsíců na tuhle cestu do města prakticky zapomněl,“ přiznal s hořkým úsměvem řidič Richard Horník, který každý den cestou do centra najede kilometry navíc. „Bude to úleva a jsem zvědavý, jak se naplní sliby o tom, že nový kruhový objezd bude průchodnější,“ dodal.

Přesný termín otevření dosud město nezná. Zatím mluví trochu nejasně o týdnu před Vánoci. Jasné ale je, že křižovatka nebude ještě v den otevření zkolaudovaná, a tak město požádá o předčasné užívání stavby. „Stavba již bude de facto dokončena, ale bude třeba ještě několik dalších měsíců řešit její administraci. Stejně tak je od října do ledna ve zkušebním provozu také trolejové vedení. Bez dokončení těchto věcí nemůžeme stavbu zkolaudovat, proto jsme se přiklonili k jejímu předčasnému užívání,“ vysvětlil náměstek primátora pro investice Jiří Bláha. Kolaudace by se stavba podle slibu magistrátu měla dočkat příští rok na jaře.

Z „téčka“ je kruhová křižovatka

Původní „téčko“ se proměnilo na kruhovou křižovatku. Od ní si projektanti slibují vyšší průchodnost, ale také bezpečnost. Současně se mění chodníky a předělává se dvojice protilehlých zastávek u vstupu do malé haly zimního stadionu, kde se kříží meziměstská doprava s tou městskou.

Většina prací je už dnes hotová. „Zbývá vydláždit některé chodníky a doplnit městský mobiliář, jako jsou lavičky a odpadkové koše. V těchto dnech také probíhá výsadba zeleně,“ popsal situaci na stavbě Jiří Bláha. Už brzy mají stát i nové autobusové zastávky.

Za celou stavbu město zaplatí bezmála 64 milionů korun. Víc než dvě třetiny nákladů má pokrýt evropská dotace. Uzavření Fortny využilo město k souběžné opravě Moravského mostu. „Technické služby Hradec Králové zde zajistily provedení antikorozního nátěru zábradlí, obnovu povrchu vozovky a chodníků a opravy mostních závěr. Do spodní části mostu pak byly umístěny sítě proti holubům,“ doplnila mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.