Fotbal patří mezi nejvíce emotivní sporty a slyšet na tribunách peprné výrazy je běžné. K nejoblíbenějším nadávkám směřujícím k rozhodčím stále patří pokřik „černá svině“.

Některé nadávky směřují i na jednotlivé hráče. Nadávkami se častují i samotní fotbalisté, hlavně protihráči. Na Hradecku je největší soustředěnost fanoušků při domácích utkáních fotbalistů FC Hradec Králové.
V nižších soutěžích bývá nejbouřlivější atmosféra v divizním Převýšově, kde je hřiště hodně blízko diváků, takže i tam se často ozývají různé nadávky. Například „ty zmr.. zasr….
Divoké poměry panují při zápasech I. B třídy v Hlušicích. Rozhodčí v zápasech tohoto týmu už udělili i pět červených karet.

Pro fanoušky jsou nadávky přirozenou součástí atmosféry a tvrdí, že jimi reagují na špatné rozhodování rozhodčího.
„Nejsem schopen to ohlídat, protože to ani nechci ohlídat. To je fotbal. Když pískají, tak jak pískají, není se lidem co divit,“ říká místopředseda fanklubu hradeckých fotbalistů Jan Kotouček. „Hradecký fanklub však nejsou žádní rowdies,“ dodal.

Podle rozhodčího Milana Šedivého, který má zkušenosti jak s ligovými zápasy, tak s nižšími soutěžemi, je česká liga nejvulgárnější v Evropě.
„Myslím, že je pro rozhodčího těžší, když nadávky přicházejí z konkrétních míst, což se stává v nižších soutěžích, kde je i menší návštěvnost. Zkušený rozhodčí se s tím však dokáže vyrovnat,“ míní Milan Šedivý.
„Když jsem se byl podívat na fotbale v Bayernu, tam je situace úplně jiná. Myslím, že naše první liga je vůbec nejvulgárnější. To, co se děje na ligových zápasech, už nijak nesouvisí s kulturou sportu,“ dodal Milan Šedivý.