V pondělí téměř v noci zastupitelé rozhodli, že dosavadní příprava rekonstrukce stadionu půjde k ledu. Koalice svůj záměr protlačila dokonce s podporou čtveřice Pirátů a navzdory často velmi vzrušeným výstupům opozice.

Hradecký stadion je v současnosti polorozbořenou troskou. Oddálení tendru na jeho dostavbu zastupitelům radost neudělalo, i proto radnice ujišťuje, že s jeho rekonstrukcí nadále počítá.

Podle zastupitele Ladislava Škorpila nemá hradecký fotbal před sebou příliš zářnou budoucnost.

„V roce 1960 získali naši fotbalisté jediný titul. Stalo se tak na posledním škvárovém hřišti v Československu. A jelikož se mají tradice dodržovat, tak proč by se zde nemohl hrát fotbal na posledních ruinách spartakiádního stadionu,“ řekl fotbalový bard a přislíbil, že pokud se stadion nepostaví, čemuž dnes už sám nevěří, tak s posledními fotbalisty, kteří ještě v Hradci zůstanou, nacvičí pro zahraniční výpravy krátkou spartakiádní sestavu.

Ještě než došlo k samotnému hlasování, vytkla opozice koalici, ale hlavně samotnému předkladateli Jiřímu Bláhovi formu, kterou při předložení takto závažného bodu zvolil. Bod totiž navrhl až při samotné schůzi, aniž by se svým krokem seznámil zastupitele, natož aby podklady zadal do zastupitelského systému. To učinil až několik minut po začátku chůze.

Poloviční lhůta

„Takto předložený materiál je zásadní porušení jednacího řádu. A výmluva, že jsem na to přišel teprve v pátek a už jsem to nestačil zadat do aplikace, to není výmluva, ale oblbování těch, kteří o tom neměli vůbec vědět,“ nechal se před projednáváním slyšet Lubomír Štěpán (KSČM), který posléze marně Jiřího Bláhu žádal, aby tento bod stáhl. V podobném duchu mluvila i zástupkyně HDK Pavlína Springerová: „I já v tom vidím jasné porušení jednacího řádu. I my jsme byli v minulosti, hlavně panem Hanouskem, osočováni, že dáváme materiály pozdě. Ale vždy jsme je dodali v předstihu několika dní. A nejednalo se o tak klíčovou investici.“

S návrhem na stažení nakonec opozice neuspěla. Jiří Bláha poté obhajoval své kroky tím, že se vše musí stihnout do 4. prosince, kdy měl vypršet termín prvního tendru, a přislíbil, že původní koaliční lhůtu na „spravení“ chyb předchozího vedení města zkrátí na polovinu. „Zatím jsem zjistil, že minulé vedení při vyhotovování podmínek postupovalo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. A všichni víme, jak to dopadlo. Chceme postavit stadion, ale aby se to podařilo, musíme projekt a zadávací podmínky pro výběr stavební firmy připravit tak, jak je to u takových soutěží běžné,“ uvedl náměstek.

KOMENTÁŘ: Divoké sny náměstka Bláhy
Někdy uprostřed minulého týdne už měl neblahé tušení a byl neklidný. Ve středu na radnici zrušil všechny naplánované schůzky a pustil se do toho: začal důkladně a pečlivě studovat veškerou dosavadní dokumentaci k výběrovému řízení na rekonstrukci fotbalového stadionu v Hradci. Specialista na veřejné zakázky, investiční náměstek hradeckého primátora Jiří Bláha fascinovaně pročítal elaboráty psané nelidskou úřední ptydepe i večer doma pod lampou. A pak mu to došlo: běžící výběrové řízení se musí celé co nejrychleji zrušit! Celou noc z toho musel mít minimálně divoké sny.

Zřejmě takový příběh bychom si museli představit, pokud máme uvěřit Bláhovu vysvětlení, proč ani zastupitelé neměli k tak zásadnímu rozhodnutí o jedné z největších investic Hradce za posledních deset let včas vůbec žádné informace. A jen z informací se rodí argumenty. Jasné a přesvědčivé. A ty pro rozhodování o zrušení dosavadního tendru na dostavbu stadionu chyběly na zastupitelstvu obhájcům i oponentům. I proto je vysvětlení, proč Hradec zastavil odstraňování největší stavební ostudy na svém území, nevěrohodné, nesmyslné a nepravdivé.
(Imrich Dioszegi)