Výpadek elektřiny pokazil před dvěma týdny domácí premiéru FC Hradec Králové v nové aréně. Prakticky celý první poločas nefungovala ozvučovací technika, velkoplošné obrazovky a klub musel zrušit předzápasový program. Ostatně nebylo se co divit.

Kvůli zpoždění stavby neprošly systémy stadionu všemi potřebnými testy a nestihlo se ani testovací přátelské utkání. Kolaudaci fotbalové části arény získalo konsorcium stavebních firem jen pár dní před domácí ligovou premiérou Votroků. A nakonec před vyprodanými tribunami selhala elektroinstalace.

Divize C - 2. kolo: Nový Bydžov (modří) - Vysoké Mýto
Sportovní víkend opět plný fotbalu: hitem je druhý duel Votroků v nové aréně

„Za to, co se stalo, je zodpovědný zhotovitel. Konkrétně 30 minut před utkáním nastala technická závada na rozvaděči na elektromagnetické cívce. A z tohoto důvodu opakovaně vypadával elektrický proud, tedy byly ovlivněny obrazovky, ozvučení, přenosový vůz a část osvětlení,“ vysvětlil investiční náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek. 

Závadu se podařilo odstranit těsně před zápasem a systémy pak postupně nabíhaly během hry.

Psali jsme:

Při zápasu přetrvávaly problémy s elektřinou, hlavně u LED obrazovek.
Bez hymny, bez programu, bez elektřiny. Hradecký fotbalový svátek byl bez pompy

Město chtělo po konsorciu firem Strabag, Geosan Group a &D Elektromont, aby elektroinstalaci otestovalo zařízením, které umí namodelovat maximální odběr elektřiny. „Zhotovitel deklaroval, že provedl funkční zátěžovou zkoušku a rozhodně nebude financovat takovéto drahé zařízení, který by se muselo dovézt ze zahraničí. Současně tvrdí, že už se podobná nedopatření opakovat nebude,“ uvedl ve středu Lukáš Řádek. 

To potvrdila za Strabag i Edita Novotná. „Ihned po prvním utkání jsme nechali vyměnit vadnou cívku v rozvodně nízkého napětí a provedli zátěžové testy. Elektroinstalace jsou odzkoušené a připraveny na maximální zatížení, včetně přenosových vozů.“ 

Podle mluvčího klubu Petra Šatalíka ale probíhaly další testy ještě v pátek, tedy dva dny před zápasem, na který je prodaných 8 tisíc lístků z celkové kapacity 9 300 míst.

Někteří fanoušci si také stěžovali na fronty na občerstvení. Těch je na stadionu šest s dvěma výdejními okénky.

Čtenáři Deníku v anketě odhadovali, že více času se stráví ve frontě než fanděním:

O žaludky bude postaráno v šesti občerstveních. Dostane se na všechny?
Hradecká aréna se třese: Bude stačit 6 stánků s občerstvením pro 9 tisíc lidí?

„Proškolili jsme personál, který obsluhuje ve stáncích, takže by měl být schopen tentokrát rychleji obsloužit i zákazníky. Plus jsme samozřejmě posílili stánky, bude tu nově pět dalších výčepních míst s pivem, takže obsloužení lidí by mělo probíhat podstatně rychleji,“ slibuje za klub Petr Šatalík s tím, že se pro další utkání jedná i o stáncích s občerstvením vně arény.

Pro fanoušky se stadion otevře v neděli v jednu odpoledne. „Fanoušci se mohou těšit na zábavný program, který by měl začít hodinu a půl před výkopem. Samotná aréna se pro fanoušky otevře po zkušenostech z minulého zápasu dvě hodiny předem. Chceme, aby si mohli v klidu arénu prohlédnout,“ uvedl marketingový ředitel klubu Aleš Havel. 

Podrobné informace fanoušci najdou na klubovém webu.

Hodinu a půl před zápasem začne moderovaná část, hrát bude DJ a nový maskot Votroků, pan Lízátko bude třeba střílet mezi diváky klubová trička. 

„Fanoušci, kteří si chytnou tričko, se mohou zúčastnit soutěží o ceny. Gentleman Singers zazpívají hymnu a klub si také minutou ticha připomene populárního hlasatele Bohumila Lemfelda,“ dodal Aleš Havel.

Město už teď s klubem ladí slavnostní otevření stadionu 3. září. To už by snad měla být zkolaudovaná celá aréna. Konsorcium stavebních firem přislíbilo dokončení do konce srpna. „Je to akce, která bude celodenní, bude určená nejenom pro skalní fanoušky fotbalu, ale pro široké publikum, pro rodiny s dětmi, seniory pro všechny generace,“ slíbila hradecká primátorka Pavlína Springerová. 

Právě autor původních lízátek Miloš Morávek (třetí zleva) při testu osvětlení zmáčkl tlačítko a čtveřici sloupů rozsvítil.
Megalomanské nákupní centrum byl šílený nápad, říká autor hradeckých lízátek

Chystá se kulturní a sportovní program, lidé si budou moci prohlédnut zákulisí nové arény. Podrobný program zveřejní město v příštím týdnu.

Fotbalová asociace České republiky už přislíbila Hradci první mezinárodní utkání. Svůj kvalifikační zápas v Hradci zřejmě odehrají letos v říjnu ženy proti Bosně a Hercegovině. V listopadu se má v aréně představit také mužská jedenadvacítka v přátelském utkání pravděpodobně s Gruzií. V příštího roku březnu se pak mladíci do Hradce vrátí v zápasu kvalifikace s Islandem. K tomu ale musí ještě nová aréna získat certifikaci od UEFA.