Kvůli letošní koronavirové situaci si letos poprvé lidé mohli zakoupit makový květ online. Přes šedesát takových virtuálních máků pak zhmotnily děti z hradeckých mateřských škol Albertova a Kampanova, další máky pak poskytla široká veřejnost. Ty všechny pak byly k vidění na Baťkově náměstí.

"Smyslem dnešní akce je tak nejen připomenout si a vzdát úctu válečným veteránům, ale i poděkovat lidem, kteří si mák zakoupili online. Za utržené prostředky pomáháme pamětníkům a válečným veteránům v dnešní koronavirové situaci. Konkrétně se jedná třeba o pomoc s nákupy, léky, pochůzkami po úřadech a dalšími věcmi," řekl Deníku ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.

V celé zemi se podle něj podařilo od začátku listopadu vybrat přes 400 tisíc korun. Sbírka bude pokračovat až do konce listopadu. Lidé mohou online přispívat na www.denveteranu.cz nebo na asi 20 sbírkových místech napříč Královéhradeckým krajem.

Máky z centra Hradce Králové ještě včera odpoledne převezli organizátoři do opravdového makového pole v Černilově. "Vyzýváme lidi, aby si tam udělali procházku, děti mohou vyrobit máky a přidat je tam. Je to podle mě bezpečnější pro shlukování lidí než centrum Hradce," dodal Heller.