„Je fajn, že se podařilo dostat dožínky zpátky do Šimkových sadů. Ohlasy od lidí máme takové, že v zelených sadech to vždycky bylo hezčí než na betonovém parkovišti,“ uvedla za pořadatele místopředsedkyně Okresní agrární komory Hradec Králové Petra Škopová.

Návštěvníci mohli v sobotu ochutnat regionální dobroty na dožínkovém tržišti, zhlédnout výstavu zemědělské techniky, přehlídku domácích zvířat nebo ukázky tradičních řemesel. Na pódium zahráli v rámci doporovdného programu regionální zpěváci a kapely jako například Vyhoukaná Sowa, Sabrage nebo Michal Horák. Ještě předtím na pódiu převzalo ocenění 18 vítězů letošního ročníku soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje.

V kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje zvítězila firma Babiččiny sirupy se svým Sirupem Borůvka. Babiččiny sirupy jsou ručně vyrobené, bez minimální podpory technických vymožeností, bez chemických úprav a konzervantů. V kategorii Maso a masné výrobky zvítězila společnosti WormUP s.r.o. se svými Křupavými červíky.

Přes 100 škodovek bylo o víkendu k vidění u Stříbrného rybníka v Hradci Králové.
OBRAZEM: Milovníci škodovek si dali sraz na Stříbrném rybníce

Tyto horkým vzduchem sušené červíky vyrábí v několika příchutích. Nováček v této soutěži zabodoval s potravinou budoucnosti, která si postupně získává stále více příznivců. V kategorii Mléko a Mléčné výrobky zvítězila firma František Kejklíček se svým Selským sýrem Ratatouille. Kromě výborných sýrů tato firma nabízí čerstvé mléko a další mléčné výrobky, jako kefíry, tvaroh nebo jogurt. V kategorii Suroviny zvítězila společnost Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách s.r.o. a jejich Vejce L15 podestýlka. Tato firma dodává prvotřídní vejce na náš stůl již 40 let, a tak není divu, že jsou mezi lidmi tolik oblíbená.V kategorii Ovoce, zelenina a výrobky z nich zvítězilo Zemědělské družstvo Dolany se svými Jablky Gala Schniga. Zemědělské družstvo Dolany pěstuje ovoce té nejvyšší jakosti a z něj také vyrábí vynikající ovocné mošty.

V kategorii Pekárenské a cukrářské výrobky zvítězila firma Nožička s.r.o. a jejich Skořičky. Kromě těchto výtečných sušenek vyrábí i kváskový chléb, dorty, makronky nebo třeba plněné loupáky. To vše z prvotřídních surovin od regionálních dodavatelů. A k tomu mají i vlastní značku pražené kávy. V kategorii Ostatní výrobky zvítězila Včelí farma Rokytník a jejich Rokytnický med lesní květový. Včelí farma Rokytník vyrábí několik druhů nejkvalitnějšího medu, který pochází z průmyslově nezatížené oblasti.

Absolutním vítězem letošního ročníku je firma Nožička s.r.o., která se svými výrobky Skořičky, Semínková cihlička a Královéhradecká káva od Nožičků získala nejvyšší počet hlasů. Soutěž je organizována Regionální agrární komorou Královéhradeckého kraje s podporou Královéhradeckého kraje.