"Za sobotu evidujeme asi padesátku technických pomocí, opět jsme především odstraňovali spadlé stromy ze silnic. U Police nad Metují narazil vlak do stromu v kolejišti, událost se obešla bez zranění a hasiči strom odklidili. V Jaroměři pak opravila místní profesionální jednotka provizorně střechu na budově muzea v Josefově, vítr uvolnil několik plechů," uvedli hradečtí profesionální hasiči v neděli v 15 hodin.

Sobotní dobrá zpráva:

"Tak to vypadá, že vítr pro dnešek slábne. K 16. hodině evidujeme již pouze 2 poruchy na vedení vysokého napětí v Královéhradeckém kraji -  cca 280 domácností bez energie na Královéhradecku – Babice, Boharyně, Puchlovice a na Rychnovsku – Skuhrov nad Bělou. V Pardubickém kraji není již porucha žádná. Na odstranění stále pracujeme a předpokládáme, že ještě dnes vše odstraníme. Samozřejmě se mohou objevit poruchy na napětí nízkém a ty je potřeba nahásit na naši poruchovou linku," uvedla mluvčí východočeských energetiků Šárka Lapáčková Beránková.

Pardubičtí krajští hasiči jenom od včerejší 23. hodiny mají za sebou do dnešního (sobotního) večera téměř 200 výjezdů kvůli větru. Nejhorší byla situace na Pardubicku.

U Police nad Metují zastavil kolem poledne u stromu v kolejišti vlak, uvnitř byla dvacítka cestujících. Vlak s nimi zajel na polické nádraží, všichni jsou v pořádku.

Kvůli silnému větru nejezdí lanová dráha z Pece pod Sněžkou v obou úsecích, ani na Růžovou horu, ani Sněžku. 

"Počet událostí spojených s větrem se pohybuje kolem 50. Odstraňovali jsme hlavně stromy ze silnic, na budově muzea v Jaroměři - Josefově pomohli hasiči s provizorní opravou uvolněných plechů na střeše," aktualizovali hradečtí profesionální hasiči odpoledne na twitteru.

"V noci dosud vzrostl stupeň nebezpečí výstrahy meteorologů před silným větrem na vysoký. Od 23. hodiny večerní vyjely jednotky k asi 20 případům spadlých stromů. Výstraha je už v nižším stupni, ale i tak může dojít k dalšímu pádu porostu nebo poškození částí budov. Buďte na sebe opatrní,“ psali na twitteru už ráno. 

Větší škody napáchal vichr ve čtvrtek:

Podle informací Horské služby je na hřebenech Krkonoš je okolo 110 - 150 cm sněhu. Po nočním oteplení a dešti se opět ochladilo. Vznikla krusta, na kterou napadlo 5 cm nového sněhu. V Krkonoších platí 2. stupeň lavinového nebezpečí z pětidílného mezinárodního stupně. "Mohou se vyskytnout laviny z navátého sněhu. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých laviček se nepředpokládá. Dá se očekávat, že očekávám laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

V Pardubickém kraji jsou největší porblémy na Pardubicku, vítr navíc dopoledne znovu zesílil.

"Tomu se říká jízda. Vítr nám zase zesílil a my jsme se ještě nezastavili. Od páteční 22. hodiny do sobotní 11. hodiny dopolední evidujeme 86 událostí v souvislosti se silným větrem. Nejhorší situace, dle slov operačního důstojníka, je na Pardubicku. Je to jako přes kopírák - spadlý strom, utržená střecha, polámané větve, vytrhané plechy… držte se a my jedeme dál, pomáhat vám,“ píše mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Ještě v poledne bylo bez proudu je nyní v hradeckém kraji už 1200 domácností (čtyřikrát více než ráno), v Pardubickém asi čtyři stovky.

Větrné počasí nás navíc podle předpovědi meteorologů čeká až do poloviny příštího týdne. Dnes by měl vítr v nárazech dosahovat 50 až 90 km/h, na horách kolem 110 km/h. "Předpokládáme, že silný vítr s kratšími přestávkami bude přetrvávat na většině našeho území až do úterý 22. února," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Před větrem varují horští záchranáři ze všech pohoří. Na většině hřebenů bude vát v nárazech vítr rychlosti kolem 100 km/h. Pohyb v horách rozhodně vyžaduje vysokou míru opatrnosti, varuje Horská služba.