Na jedné straně hradeckého okruhu roste nový fotbalový stadion, na druhé už týdny mizí před očima Škoda Octavia. „Na začátku to bylo pěkné auto. Teď je to hrůza, rozbitá okna, urvaná zrcátka, kola jsou pryč. Někdo by to měl odtáhnout, jen to tady dělá ostudu,“ podivoval se senior Tomáš Kadlečka, který kolem jezdí pravidelně na kole.

Vyřešení odstaveného vozidla, dnes už vraku, na hradeckém okruhu se stále táhne. Majitel na výzvy nereaguje.

Automobil zastavila policejní hlídka u Gočárova okruhu a řidiči zakázala další jízdu. Škodovka zůstala odstavená na travnatém pruhu mezi okruhem a stezkou pro cyklisty.

„Muž, který vozidlo řídil, měl platný zákaz řízení motorových vozidel. Tím, že i přes tento platný zákaz řídil, se dopouštěl trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, takže mu policisté museli zakázat další jízdu,“ vysvětlila za státní policii Magdalena Vlčková.

Zloději a vandalové předběhli úřady

Škodovka tak zůstala na pozemku města a začala mizet před očima. Dnes má ulámaná zrcátka, rozbitou většinu oken, poničený a rozkradený interiér. Naposled zmizela kola a auto stojí na cihlách.

„Majitele odstaveného vozidla jsme následně opakovaně vyzývali k jeho odstranění, což se doposud nestalo. S vlastníkem pozemku a orgány státní správy intenzivně řešíme další zákonné možnosti vedoucí k odstranění odstaveného vozidla z místa v co nejkratší době,“ dodala policejní mluvčí. To potvrdila i mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková: „Město řeší se zástupci státní policie další postup, jak vrak odstranit.“

Ilustrační foto
Hradci se podařilo dostat z ulic 200 autovraků. Teď začal bojovat i s cyklovraky

Na autě byla zpočátku botička městské policie. Podle náměstka hradecké primátorky Miroslava Hlouška strážnici auto tak v součinnosti se státní policií dočasně zajistili. „Dál by s tím vozidlem měla nějakým způsobem naložit státní policie. Budeme ale hledat způsoby, aby ten vrak odtamtud zmizel,“ dodal Miroslav Hloušek, který ještě před pár týdny vedl městskou policii.

V Hradci je kolem 20 vraků

Magistrát odhaduje počet autovraků ve městě na dvacítku. Některá auta přitom nemusí na první pohled vypadat špatně a pokud stojí tam, kde mohou, je pro úřady komplikované je z ulic odstranit. „Pokud má platnou STK a registrační značku, tak s tím těžko něco uděláme. I když se to třeba občanům nelíbí, že to třeba blokuje nějaké parkovací místo. Odtah vozidla je z hlediska soudů velký zásah do osobních práv. Musí se s tím nakládat velice opatrně a musí být zákonné důvody pro odtažení,“ vysvětlil Miroslav Hloušek.

Zdroj: Jiří Fremuth

I pokud vozidlo splňuje definici vraku, trvá jeho odstranění měsíce. Pokud se podaří zjistit majitele, pošlou mu úředníci výzvu. „Pokud tak není učiněno, město zajistí odtah vozidla na náklady majitele vozu,“ dodala za hradecký magistrát Kateřina Rohlíčková.

Pokud se nepodaří majitele zjistit, zveřejní město výzvu k odstranění vraku na úřední desce. „Po uplynutí dvouměsíční lhůty je vrak zlikvidován na náklady vlastníka komunikace. Pokud se však později podaří zjistit majitele, může být vůči němu uplatněn nárok na náhradu nákladů,“ objasnila Rohlíčková.

Za odtah platí majitel 2 400 korun, a navíc za každý den na střeženém parkoviště 250 Kč. Vraky mohou lidé hlásit na magistrát nebo městské policii. Úředníci rovněž poradí i majitelům takových aut, jak mohou věc vyřešit.