Spouštěčem pro organizaci akce byly podle pořadatelů nedávné útoky v centru Hradce Králové. Po jednom z nich zůstal jeden z napadených fotbalových fanoušků v kritickém stavu.

Policie tento týden oznámila, že s pomocí poznatků od veřejnosti se jí podařilo tři útočníky identifikovat a dopadnout. Chlapci ve věku 14 a 17 let mají na svědomí dokonce dva útoky během několika dnů. Mladší z nich vzhledem ke svému věku skončil v diagnostickém ústavu, starší putoval přímo do vazby. Brutálnějšího ze dvou útoků se účastnil i další dvaatřicetiletý kumpán. I jeho policisté obvinili z výtržnictví a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřují ho ale na svobodě.

Fotbaloví fanoušci jsou přesvědčení, že agresoři se rekrutují ze skupinky Romů, se kterou si chtěli vše osobně vyřídit. Během pochodu účastníci opakovaně vyvolávali jméno těžce zraněného kamaráda, slyšet ale byly i některé rasistické výkřiky. K žádnému většímu konfliktu ale nedošlo.

Na pochod, který vedl od hlavního nádraží přes pěší zónu až k Adalu, kde se oba zmíněné útoky odehrály, dohlíželi po celou dobu desítky policistů. "Ohlášená akce byla bez narušení veřejného pořádku. Účastníci dbali pokynů policistů, proběhlo to bez větších problémů," řekla Deníku mluvčí hradeckých policistů Eliška Majerová. Účastníci pochodu se podle policejní mluvčí po konci ohlášené akce rozešli do několika restaurací v centru města. Policisté budou situaci v centru monitorovat i ve večerních hodinách.