Češi nečekali na vládu a rozvolnili sami. Za plné zahrádky přitom hrozí pokuty.

V některých hospodách si už ani nelámou hlavu s dosavadním zákazem provozu předzahrádek, pivo zde dokonce točí do půllitrů. Jinde jsou opatrnější a štamgastům čepují pivo do kelímků s tím, že si ho mají vypít opodál, na chodníku. 

"V jedné vyhlášené hradecké hospodě, kde obyčejně sedává 20 lidí, byli dnes jen čtyři štamgasti. V dalších dvou, které jsem navštívil, pak prakticky nikdo, jen opodál stáli dva starší pijáci s plnými kelímky," uvedl fotoreportér Deníku.

Zcela opačná ovšem dnes je situace v jedné nejmenované hospodě v Pardubicích. Byla tu vysloveně hlava na hlavě. Podívejte se ve fotogalerii. Rozdíl mezi hradeckou a pardubickou předzahrádkou poznáte na první pohled. 

Lidé v Pardubicích si celkově užívali rekordně teplého počasí, a to nejen na předzahrádkách restaurací:

#clanek|5669682#

Česká vláda každý týden oznamenuje nová rozvolnění. Často však až poté, co si lidé pravidla za pandemie uzpůsobili podle svého. V okolí hospodských okýnek je tak často plno. Za otevřené zahrádky přitom mohou hospodští dostat až třímilionovou pokutu.

Přestože by se podle rozhodnutí vlády měly zahrádky restaurací otevřít až následující pondělí, sluníčko a teplé počasí tyto plány podstatně změnily. Obsazené stolky přede dveřmi hospod reportéři Deníku zaznamenali v Praze, Olomouci, Českých Budějovicích, Plzni i na dalších místech republiky.

Obchody a centrum města po pondělním rozvolnění v Klatovech.
Češi vzali po rozvolnění obchody útokem. Brali si volno a vymýšleli strategie

A ne vždy to byl jen náhodný shluk lidí. Leckdy jim hostinští nalévali pivo do skla, nikoliv do kelímků, které by si jejich zákazníci mohli odnést s sebou.

Příliš dlouhá doba

„Už jsou ty uzávěry hospod a všeho moc dlouhé. Pracuji z domova, kromě své domácnosti nikoho moc nepotkávám, takže nikoho nenakazím,“ odůvodňuje čtyřicátník Tomáš z Prahy, proč i navzdory zákazům sedí na předzahrádce ve společnosti svých přátel u piva.

S vysedáváním u nápoje na otevřených zahrádkách se setkávají i policisté a městští strážníci. Byť nikoliv jako hosté, ale jako kontroloři. „V souvislosti s provozovnami, restauracemi a dalšími jsme v dubnu řešili 19 přestupků, za které jsme uložili tři pokuty ve výši 3300 korun a 16 přestupků oznamovali správnímu orgánu,“ říká za pražskou městskou policii Irena Seifertová. V květnu pak tamní městští policisté řešili další tři případy.

„Strážníci si dodržování pravidel všímají denně při svých pochůzkách. Porušení ze strany podniků zatím nezaznamenali,“ uvádí Jakub Ghanem z brněnské městské policie. V části Brno-střed, kde je zahrádek nejvíce, prý už tamní strážníci v minulých týdnech nabídli úřadu spolupráci při kontrolách prováděných úředníky, ať už v denních či nočních hodinách. „Zatím však naši asistenci nepotřeboval,“ dodává.

Restaurace již své zahrádky chystají na opětovné otevření. Takto to vypadalo vloni během prvního uvolňování.
Návod, jak jít na pivo na zahrádku: jaké potvrzení je třeba, co vše dodržet

„Většina předzahrádek v Pardubicích není trvalého charakteru a v současné době je provozovatelé u podniků stále neinstalují,“ konstatuje pak Jiří Sejkora z Městské policie Pardubice.

Pozor na sankce

Porušování neřeší jen strážníci, ale i státní policie. „Kontrolujeme dodržování všech aktuálně platných mimořádných opatření, nicméně vnímáme, že spolu s časem výrazně klesá i ochota lidí je dodržovat,“ říká Ondřej Moravčík z Policejního prezidia.

Policisté přitom podle něj nemají žádný manuál, jak rozeznat a řešit shluky lidí před restauračními zařízeními. Při řešení problému prý záleží na okolnostech. „Policisté a strážníci mohou na místě udělit pokutu do deset tisíc korun,“ dodává Adam Rözler z ministerstva vnitra. Ve správním řízení může člověk zaplatit až sto tisíc, firmě nebo živnostníkovi hrozí až tři miliony korun.