Tisícikoruna s přítiskem k 30. výročí rozdělení česko-slovenské měny může být cenným sběratelským kouskem nejen pro numismatiky. Před hradeckou pobočkou České národní banky na ni čekala ve středu ráno 400 metrů dlouhá fronta. Bankovka se už teď prodává v aukcích za několikanásobek. První lidé mrzli před hradeckou pobočkou ČNB už od večera a ráno o půl osmé se fronta, v níž stáli nedočkavci dva až tři vedle sebe, vinula až ke kruhovému objezdu u Lidlu.

„Přišel jsem ve čtvrt na pět ráno a v tu chvíli tady bylo kolem 40 lidí. Ten, co byl první, tady byl snad od desíti večer,“ odhaduje pan Michal z Hradce Králové a ukazuje obálku s bankovkami, které zdobí přítisk kolku a výročního loga. Bankovek si vyměnil maximální možný počet, tedy pět. „Sbírám staré mince i bankovky. Snažím se, aby děti z toho měly nějaký užitek. Určitě bude mít mnohem větší cenu,“ dodává muž ve středních letech.

Zdroj: Jiří Fremuth

A cena na aukčních portálech jeho úvaze už dává za pravdu. Během dopoledne dosahovala několikanásobku. Jeden z prodejců bankovky nabízel za 5200 korun a aukční systém avizoval už uskutečněných sedm prodejů. A jinde cena přesahovala v dražbě tři tisíce korun a stále stoupala. Čekání v mrazu se tak vyplatilo.

„Vybavil jsem se termoskou, mám dvoje ponožky, podvlíkačky, termoprádlo, čepici a rukavice,“ popsal nezbytné vybavení Michal.

Stovky metrů dlouhá fronta čekala na tisícikorunu k třicátému výročí vzniku České republiky před královéhradeckou pobočkou ČNB.Stovky metrů dlouhá fronta čekala na tisícikorunu k třicátému výročí vzniku České republiky před královéhradeckou pobočkou ČNB.Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Důkladné oblečení byl základ. Někteří pak s sebou měli skládací křesílka a další stáli na kusu polystyrénu, aby nezáblo odspodu. Na konec 400metrové fronty se postavil v osm ráno i pan Josef se synem: „Moc tomu nevěříme, že se na nás dostane, asi jsme přišli pozdě,“ krčil rameny muž, který přijel z malé vesničky od Jaroměře a na dnešek si vzal dovolenou: „Mladej sbírá mince, tak jsem ho sem vzal, ještě to zkusíme,“ neztrácela dvojice naději.

Banka už kolem půl deváté frontu uzavřela. Na konec postavila své pracovníky s tím, že dnes už víc zájemců neobslouží. Bankovky by se ale měly vydávat i zítra.

Centrální banka vydala celkem 200 tisíc jedinečných bankovek a na středu rozšířila otevírací dobu. Podobná situace byla i na pobočkách v dalších velkých městech. Bankovku tvoří tisícikoruna vzoru 2008 doplněná o přítisk. Tím je kolek, který se před třiceti lety lepil na české bankovky po rozdělení Československa. „Tento přítisk tvoří právě motiv dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a také výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery,“ popsala vzhled bankovky, kterou lidé vyměňovali za tisíc korun, mluvčí ČNB Petra Krmelová.