Od podzimu loňského roku, kdy dostala soutěž na proměnu území U Koruny zelenou mezi hradeckými zastupiteli, probíhala příprava soutěžních podmínek a zadání soutěže. Příprava těchto dokumentů trvala několik měsíců a výrazný podíl na jejich tvorbě neměli jen odborníci z řad architektů, umělců a historiků, ale také veřejnost.

„S veřejností proběhla dvě setkání, jedno z nich přímo na místě, takzvaně nad mapou. Od účastníků jsme si vyslechli řadu návrhů, komentářů a doplnění, které se staly součástí zadání soutěže,“ popisuje náměstek primátorky pro územní plánování Adam Záruba.

Galerie cti v Hradci Králové a přilehlé veřejné prostranství je předmětem připravované architektonické soutěže.
Betonový monument přežil socialismus. Co s ním dál? Také na to odpoví soutěž

Přípravou a organizací soutěže byla pověřena plánovací kancelář ONplan. Ta spolupracovala s odbornou skupinou, jejíž součástí byli kolegové z odborů hradeckého magistrátu i externisté.

Cílem celé soutěže je nalézt nejvhodnější řešení úpravy veřejného prostoru v okolí památníku „Galerie cti“ U Koruny. Jedná se o oblast, která je vymezena ulicí U Koruny, Sukovými sady a Gočárovou třídou. Zahrnuta může být i úprava samotné ulice U Koruny, o jejíž rekonstrukci už se roky uvažuje.

Galerie cti

Galerie cti se skládala ze dvou monumentálních betonových bloků, které v místě, kde se pomyslně setkávaly, tvořily tvar pěticípé hvězdy. Tento vizuální efekt byl po roce 1990 záměrně překryt vysazením vegetace. Oba bloky jsou ve velmi špatném stavu. Na jednom z bloků (východním) se částečně zachoval nápis: Lid je hlavním tvůrcem dějin, další část nápisu již zcela opadala, po některých písmenech se zachovaly pouze zkorodované kovové úchytky. Bloky sloužily jako nástěnka pro prezentaci vzorných pracovníků a členů strany.go


(Zdroj: sochyamesta.cz)

„V celém území by se v budoucnu nemělo jednat jen o dílčí úpravy, ale celkovou změnu vzhledu i charakteru. Lokalita U Koruny by měla po revitalizaci působit přívětivě, důstojně a reprezentativně. Velkou výzvou pro všechny účastníky soutěže tak bude nejen návrh nového řešení území, ale také budoucnost betonového monumentu ,Galerie cti‘, který je historickým dokladem vizuální kultury v období reálného socialismu,“ uvedl náměstek Záruba.

Sdílená zóna pro chodce, cyklisty i automobily, zeleň, nové osvětlení či zázemí pro konání akcí. Nejen tyto prvky přináší nový koncept studie rekonstrukce Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Město chce původní projekt upravit a doplnit o
Průlom po letech sporů? Hradec představil novou podobu Velkého náměstí

„V první fázi soutěže může svůj koncept řešení prostoru předložit každý, kdo splní podmínky účasti v soutěži definované v soutěžních podmínkách. Z předložených konceptů vybere odborná porota v anonymním režimu minimálně tři a maximálně pět konceptů, jejichž autory město vyzve k předložení podrobnějších návrhů. Ve druhé fázi soutěže porota ocení nejlepší návrhy. S vítězem soutěže bude město jednat o dopracování projektu,“ doplňuje informace k průběhu soutěže Záruba.

Výsledky soutěže, která bude oficiálně vypsána během následujících týdnů, by radnice mohla mít k dispozici ještě v prosinci tohoto roku.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se, jak se tvoří dopadové plochy z pryže na dětských hřištích

Zdroj: TSHK