Galerie moderního umění v Hradci Králové se návštěvníkům otevře v březnu. Tak zněly v říjnu zprávy z hejtmanství.

Březnové otevření však vyvrací sám ředitel galerie Tomáš Rybička: „Já úplně nevím, kde se informace o březnu vzala, ale z toho, co je potřeba teď všechno udělat, mi to na ten březen nevychází."

Stavební práce na budově jsou sice i přes nečekané komplikace u svého konce, opravy se ale dočkají ještě některé nedostatky na fasádě a pozornost se dále zaměří na interiér.

Na vybavení depozitářů i interiérů a na výstavní osvětlení kraj vypsal tři výběrová řízení. „První už bylo vyhodnoceno,  do Vánoc by se měla podepsat smlouva," potvrzuje ředitel.

Galerie dá zároveň k vyjádření orgánům památkové péče restaurátorské průzkumy a návrhy na restaurování vnitřního vybavení budovy, především vestavěného nábytku, kovových předmětů a původních papírových tapet objevených v průběhu prací.

Rozsáhlou rekonstrukci Galerie moderního umění za skoro 80 milionů korun tak čeká ještě řada úkonů. Budova musí před stěhováním uměleckých děl rovněž vyschnout. „Nalila se sem spousta kubíků vody, nemůžeme stěhovat umělecká díla dřív, než tu budou odpovídající klimatické podmínky, teplota a vlhkost. Galerii otevřeme, až bude vše připraveno," dodává Tomáš Rybička.