Podle Gandaloviče je drůbeží maso v Česku velmi pečlivě kontrolováno, dohled se v posledních dnech ještě zpřísnil. Pokud lidé budou dodržovat správné hygienické zásady a maso důkladně tepelně opracují, nemusí se obávat jej konzumovat. Podle Gandaloviče zatím žádný stát, ani Rusko, nezakázal dovoz českého drůbežího masa. "Se všemi státy uvnitř Evropské unie i mimo ni neustále komunikujeme a předáváme jim dostatek informací," uvedl Gandalovič.

Majitelé drůbeže i dalšího ptactva, které musí veterináři preventivně vybít, se podle něho dočkají dostatečných kompenzací. Česká republika na ně má dostatek peněz. Gandalovič dodal, že na kompenzace lze získat peníze i z evropských fondů. Zhruba 28.000 kuřat, které nechají veterináři v Noříně utratit, podle něho není v rámci České republiky nějak zvlášť velký chov. "Velké chovy mají kolem 60.000 kusů drůbeže," uvedl.

Ministr připustil, že veterináři v Noříně usmrtí i papoušky, které zde Miroslav Kopřiva chová ve venkovních voliérách. Podle Gandaloviče to veterinární pravidla umožňují, protože ptáci chovaní venku mohli s virem přijít do kontaktu. Domnívá se, že výjimka by mohla být možná, pokud by šlo o nějaké vzácné a chráněné papoušky. Zde by bylo možné je umístit do karantény a čekat, zda se u nich náhodou nemoc neobjeví.