Na sklonku minulého roku to už vypadalo nadějně a banka Generali hlásila, že čeká jen na poslední povolení, aby mohla stavět svá nová administrativní sídla v centru Hradce Králové. Jedno na místě bývalé prvorepublikové vily.

„Máme platné stavební povolení na „polyfunkční objekt B“ (po prvorepublikové vile) a běží územní řízení na „polyfunkční objekt A“ (vedle vily Anička). Jeho ukončení očekáváme v průběhu letošního roku,“ informoval na konci listopadu tiskový mluvčí Generali Honza Marek. Na místě kráteru po vile byl dokonce k vidění i bagr, takže se zdálo, že stavbě, tedy kromě razítka, už nic nestojí v cestě. „Byly zahájeny dílčí práce na zpevněných plochách a inženýrských sítích,“ hlásil dále tiskový mluvčí Generali Honza Marek. Podle Deníkem oslovených expertů tímto krokem zahájila pojišťovna stavební práce a nebude tak muset znovu žádat o prodloužení stavebního povolení, které vyprší příští rok v březnu.

Jenže… Potřebné povolení banka nedostala.

Nedostala razítka

Ani poslední týdny roku 2017 nic nezměnily na faktu, že banka Generali bude dál každý rok tvrdit: „Už letos, maximálně příští rok začneme stavět.“

A zdá se, že ani letos se kráter naproti Aničce v sídlo banky nepromění.

„V tuto chvíli se má situace tak, že územní řízení na polyfunkční objekt A stále běží,“ dodal mluvčí Generali Honza Marek s tím, že banka očekávala, že koncem roku 2017 získá potřebná povolení i na výstavbu druhého objektu, který chtěla stavět současně s budovou na místě prvorepublikové vily, kde již všechna povolení má. Stroje se však, jako již v minulosti, na stavbu jen tak nedostanou. „Nyní se jako realistický termín o rozhodnutí jeví druhý kvartál letošního roku. Nic se nemění na tom, že je v plánu výstavba obou objektů zároveň,“ doplnil informace Honza Marek.

Stavbu nových objektů začala pojišťovna chystat už v roce 2007. Původně kvůli nim měla padnout i vila Anička. Částečně dřevěnou budovu z roku 1911 ale před lety zachránila petice. Proti vůli zastupitelstva se tehdy svým podpisem postavilo téměř 12 tisíc lidí a ministerstvo kultury historickou vilu prohlásilo za památku. Firma se proti rozhodnutí neúspěšně odvolala a v roce 2010 plány přehodnotila.