Speciální noční osvětlení přechodů na Gočárově třídě v centru města neodpovídá normám a ohrožuje řidiče. Tvrdí to občanské sdružení Světlo pro Hradec. Ale radnice kritiku odmítá.

„Světla mají řadu nedostatků. Je to katastrofa. Například norma pro stožáry je šest metrů. Tady byly původně instalovány osmimetrové stožáry, které byly dodatečně zkráceny na 7,2 metru. Tento projekt nebyl odborně schválen,“ uvedl Jaroslav Kott z občanského sdružení Světlo pro Hradec.
Osvětlení, které je umístěno před signalizací, oslňuje řidiče. Sdružení má výhrady také proti typu svítidel, který je údajně zastaralý a drahý.

„Požadujeme zastavení kolaudace a nevydání kolaudačního rozhodnutí do odstranění všech nedodělků,“ řekl Kott.

Podle vedení radnice organizace na podobné požadavky nemá nárok. „Sdružení není účastníkem řízení. Projekt odsouhlasily orgány státní správy, nikdo jiný to pískat nemůže. Typ světel si žádá provozovatel osvětlení, tedy technické služby,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.

Světlo pro Hradec poukazuje také na zastožárování rohu Máchovy ulice a Ulrichova náměstí, kde je na deseti metrech sedm stožárů.
„Nevylučuji, že při rekonstrukci ulic, které navazují na Gočárovu třídu, sáhneme k úpravám,“ dodal Malíř.