VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázia v opravách: Tyl se musí stěhovat

Hradec Králové - „Zařídit vše potřebné během půl roku se rovná zázraku,” tvrdí ředitel školy Robert Novák.

8.11.2011 1
SDÍLEJ:

Dočasné útočiště pro studenty Gymnázia J. K. Tyla v budově "Hlucháku" na Pospíšilově třídě.Foto: Deník/ Jan Jelínek

Budově hradeckého gymnázia Boženy Němcové konečně svítá na lepší časy. Již několik let není její stavební stav ideální a potřeboval by zásah v podobě rekonstrukce. Bohužel nejsou peníze. Během tohoto roku však alespoň proběhla rekonstrukce teplovodu a začala oprava střechy.

V části této budovy gymnázium sídlí již od roku 1981, celou budovu škola získala o dva roky později. Od té doby proběhla řada menších oprav. Na komplexní rekonstrukci se však stále čeká.

Během jara došlo ke kompletnímu předělání přívodu tepla. Na začátku prázdnin měla začít rekonstrukce střechy. Celá akce se bohužel zpozdila v důsledku změny firmy, která rekonstrukci vedla. Ta s pracemi začala až na přelomu srpna a září.

Rekonstruovat se bude celá střecha, včetně některých trámů. „Mělo by se jednat o komplexní výměnu střešní krytiny,“ řekl Ondřej Rusek, zástupce ředitele Gymnázia Boženy Němcové. Opravu plně financuje zřizovatel, kterým je Královéhradecký kraj.

„Průběh prací by nijak neměl zasáhnout do chodu školy,“ uvedl Ondřej Rusek. Jediným omezením, se kterým se škola setkává, je uzavření části jejího dvora kvůli stavebnímu lešení. S dělníky na střeše se studenti budou setkávat pravděpodobně až do začátku zimy.

Opravit bylo potřeba také rozpadající se omítku, která je místy ve velmi špatném stavu. Například v prostoru před školou musela být kvůli riziku jejího odtržení a pádu uzavřena jedna cesta ke škole.

Opravy školní budovy ale zasáhnou studenty gymnázia J. K. Tyla. Šest stovek studentů a padesát kantorů se tak přemístí do bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě.

„Osobně si myslím, že se stal zázrak, protože myšlenka stěhování vznikla v půlce března. Za půl roku se vše stihlo fyzicky i administrativně zvládnout,” uvedl Robert Novák, ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové.

Studenty čeká poslední týden 
ve staré budově

Ve středu 16. listopadu usednou studenti naposledy do lavic ve stávajícím objektu. Odpoledne odsud odjede první nákladní automobil s lavicemi a dalšími věcmi. Následující týden již gymnazisté zamíří do provizorního útočiště, které jim poskytl areál na Pospíšilově třídě.

Jistá omezení v „Hlucháku“ sice budou, ale díky spolupráci s okolními školami by neměla výuku ohrozit. „Do chemických laboratoří budeme chodit ve střední stavební škole. Kvůli chybějící tělocvičně jsme rozvrh upravili tak, že budou mít studenti dvouhodinovky tělocviku, a tak budou moct chodit na bruslení nebo do bazénu. Tělocvična je navíc ve stavebce,“ řekl Robert Novák.

Jídelna v objektu není, takže studenti budou muset na oběd do školní jídelny v Hradecké ulici. Zpět do původní budovy gymnázia J. K. Tyla by se všichni měli vrátit kolem jarních prázdnin v roce 2013.

Jan Pruška, David Kořínek

8.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská fotbalová I. B třída: Lokomotiva Hradec Králové - Miletín.

Smiřičtí byli po deseti zápasech bez bodu

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Třebechovické náměstí se proměnilo v betlémské tržiště

Třebechovice pod Orebem /FOTO/ - Již počtvrté přivítalo město beltému vánoční trhy

Hvězdné války obsadily kina i špindlerovské ledárium

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Desetičlenná skupina sochařů z Česka a Slovenska buduje na špindlerovské Pláni ledový kosmický chrám, inspirovaný Hvězdnými válkami. Projekt schvaloval vlastník práv, filmové studio The Walt Disney Company.

Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: basketbal, florbal, fotbal, hokej, hokejbal, pozemní hokej, stolní tenis, volejbal.

Originální ozdoby podle Alfonse Muchy

Královéhradecko, Jičín /FOTO/ - V jičínské provozovně vánočních ozdob vznikají umělecká díla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT