VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté půjdou na 'Hluchák'

Hradec Králové – Od září se studenti z gymnázia J. K. Tyla kvůli rekonstrukci přestěhují do bývalého ústavu

9.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Studenti hradeckého Tylova gymnázia se od začátku příštího školního roku přestěhují do budovy bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě. Budova gymnázia se totiž bude rekonstruovat a studenty je třeba přesunout na adekvátní místo. Původně bylo v plánu několik variant, jedna počítala z rozmístěním všech dvaceti tříd do různých jiných škol v Hradci Králové. Najít prostory pro šest stovek studentů by však bylo velmi složité. Nakonec tedy vyhrál „Hluchák“.

„Výuka bude moci probíhat pod jednou střechou, což výrazně zvýší komfort výuky. Po našem nastěhování zpět do historické budovy gymnázia J. K. Tyla by se do objektu Ústavu hluchoněmých měla přestěhovat natrvalo jiná škola. Tak budou dále zhodnoceny prostředky, které je nutné vložit do úprav objektu, aby se z bývalého zdravotnického zařízení stalo zařízení školské,“ říká Robert Novák, ředitel gymnázia J. K. Tyla.

Stravovat se studenti budou jezdit s největší pravděpodobností do nově rekonstruované jídelny v SOŠ a SOU Hradební.

Pod dohledem památkářů

Rekonstrukce budovy gymnázia by měla trvat přibližně rok. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších historických dominant Hradce Králové, budou na celý průběh stavby dohlížet památkáři. Pomáhat budou peníze z kraje i z Evropské unie.

Ve hře bylo hned několik plánů, podle kterých měla rekonstrukce probíhat. Plán počítal s realizací projektu za plného provozu stávající budovy v horizontu čtyř let. V důsledku podmínek financování však uspěla jiná varianta. Omlazující kúra za zhruba 100 milionů korun by tak měla trvat pouhý rok.
Rekonstrukce čeká opravdu celý areál: od učeben, přes jídelnu až po oplocení školního hřiště. Velké investice spolkne i tvorba zbrusu nové komunikační a informační sítě.

Přestavba se ponese v duchu Gočárových myšlenek. Dozor památkářů by měl redukovat obavy z devastujících zásahů do architektonického skvostu, jakým budova gymnázia bezesporu je. Projekt počítá s obnovou celé řady zákoutí, která během let zanikla.

Jedná se například o fontánu nacházející se ve vstupním vestibulu školy. Další podobnou úpravou je instalace výtahu, se kterým počítal už původní plán. Dělníci pro něj dokonce připravili prostor, avšak k jeho instalaci až doposud nedošlo.

Odkaz slavného tvůrce budovy by se měl podpořit i realizací takzvané „retrotřídy“ s původním vybavením, nábytkem a pomůckami.

Pomyslnou třešničkou na dortu celé rekonstrukce bude otevření vyhlídkové plošiny na střeše budovy. Vstup na ni bude možný při většině akcí školy a po předchozí domluvě s vedením i během normálního provozu.

Na závěr by někoho mohla napadnout otázka, zda vzhledem k tomuto přesunu nedojde k vyhrocení vztahů mezi dvěma odvěkými rivaly: gymnáziem Boženy Němcové a Josefa Kajetána Tyla. I na to má však ředitel školy pohotovou odpověď.

„Já si myslím, že bližší kontakt žáků obou škol bude ku prospěchu, neboť onu rivalitu vnímáme pozitivně. Kdo ví, třeba se na sklonku příštího roku dočkáme virtuálního propojení se společným názvem Gymnázium Boženy Tylové,“ zakončil Robert Novák.

DAVID KOŘÍNEK

9.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní budova po útoku vandala.

Volil snad Zelené? Vandal potřísnil budovu školy barvou

Ilustrační fotografie.

„Lvice“ proti outsiderovi. Čeká je snadnější zápas?

Vypůjčené paleťáky nevrátil. Policie po zloději pátrá

Hradec Králové /VIDEO/ - Královéhradečtí policisté pátrají po muži, který si ve čtvrtek odpoledne „vypůjčil“ paletový vozík u OC Aupark. Jeho majiteli jej ovšem již nevrátil.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Úkol: Udolat mistra Horvátha

Hradec Králové - Extra zajímavé je pro hradecké fanoušky obsazení trenérského postu Sokolova, sobotního soupeře Votroků ve druhé fotbalové lize.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení