Staronovou podobu dostaly také vstupní schodiště nebo odpočinkové plochy. Žáci se také mohou těšit na nový nábytek. „Chtěli jsme, aby byl zachován ráz  exteriéru i interiérů. Což se povedlo. Nábytek v retro místnosti jsme našli ve sklepích a zrestaurovali ho," vysvětlil Robert Novák, ředitel gymnázia. Modernizace se dočkala také počítačová síť školy.

Cena? Sto milionů

Opravy gymnázia přišly na 99,5 milionu korun včetně DPH. Zhruba dvě třetiny nákladů opravy uhradí dotace z fondů Evropské unie.

Firma si ale naúčtovala více peněz, než byl výsledek soutěže. V tendru vítězná firma Prima nabídla cenu 67,5 milionu korun bez DPH. Představovalo to cenu o 40 procent nižší, než kraj původně odhadoval. Po zahájení prací v historické budově se však zjistilo, že projekt nezachytil řadu věcí, které v původním rozpočtu nebyly.

„Gymnázium J. K. Tyla je jedna z nejprestižnějších škol v našem kraji. Několikrát jsem budovou procházel při kontrolních dnech a dnes vidím, že se rekonstrukce povedla. Měli jsme obavy při výběrovém řízení, protože vítězná firma nabídla nízkou cenu. Nakonec se vše povedlo a studentům přeji, aby byli stejně úspěšní jako jejich předchůdci," uvedl Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.

Na rekonstrukci přispělo také město Hradec Králové. „Zbyly nám peníze, které jsme chtěli použít na rekonstrukci Velkého náměstí. Ty jsme poskytli kraji, který je využil na rekonstrukci gymnázia," řekl Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora, který gymnázium absolvoval.

„Vnímám to tu jako krásnou nostalgii na léta strávená mezi školními lavicemi a na velmi vzácné profesory, kteří mě učili a obohatili na celý život," dodal Vedlich.

Kraj připravuje další rekonstrukci podobného objektu. Na podzim by se dělníci měli přesunout do budovy bývalého Ústavu hluchoněmých, kde měli až do pondělního dne dočasné útočiště studenti gymnázia J. K. Tyla.

Opravy by měly stát  kolem 77 milionů korun. Budova získá speciální prejzovou střechu a historickou dlažbu. Chybět nebude ani restaurátorský průzkum.

„Po opravě se tam přestěhuje obchodní akademie společně se stěžerskou správní školou," dodal hejtman Franc.