Osadou Vycházejícího slunce u Svinar projíždí takzvaný harvestor. Je to modrá šeredná obluda – jenže pomáhá. Kácí stromy, které jsou zde silně narušené po nedávné drsné bouři.

V sobotu dopoledne však muž obsluhující jeden stroj musí řešit nečekaný spor. 
U chaty známého folkového zpěváka Pavla Dobeše se dostane do sporu s umělcem a jednou paní, údajně členkou ekologického Hnutí Duha.

„Tady stromy nekácejte, buďte citliví," vyzývá ho zpěvák. A paní ho obviní, že k zemi sráží i zdravé dřeviny.

„My tady pomáháme – a tohohle se dočkáme," říká trochu rezignovaně David Peffek, řidič inkriminovaného harvestoru.

„Když to vezmu do krajnosti, tak ta paní neměla v lese co dělat. Stále ještě tam platí zákaz vstupu," upozorňuje Milan Zerzán, ředitel hradeckých městských lesů.

David Peffek raději volá pro radu nadřízenému Miroslavu Jabůrkovi – a ten mu poradí dvě možnosti: Buď může zavolat městské strážníky a s nimi situaci řešit, nebo prostor objet a pokračovat dál na jiném místě.

Řidič volí druhou možnost. „Ale panu Dobešovi jsme řekli, že mu ty stromy spadnou na chalupu," popisuje. „Jsou narušené," dodává.

Jen letmá návštěva okolí osady dává za pravdu lesníkům. Místo vypadá, jako kdyby tady vybuchla obří bomba. Rozhodně není v lidských silách ani možnostech zkoumat každý narušený strom. „A to máme v lese ještě mnohem horší místa," glosuje Miroslav Jabůrek.

„Navíc to není chráněná lokalita jako třeba někde na Šumavě. I kdybychom chtěli něco pokácet mimo kalamitu, můžeme," tvrdí ředitel Zerzán. „No, byla to taková vtipná historka z hradeckých lesů," směje se.