Už je to dva roky, co v hradeckých lesích osiřela hájenka U Dvou šraňků. Mezitím město pohřbilo projekt, který počítal s tím, že půjde fořtovna k zemi a na jejím místě vznikne UFO, jak se mezi obyvateli Hradce Králové přezdívalo magistrátem připravovanému Lesnímu centru.

Hájenka tak dostala šanci na nový život a ještě letos se na ni vrhnou dělníci, aby jí vrátili podobu, která se co nejvíce přiblíží původní hájence z třicátých let minulého století.

„Již teď víme, že některé prvky, které se na hájenku „přilepily“ za poslední století, zrušíme. Například vikýře. Ty nahradí střešní okna. Samotnou střechu zbavíme plechů, které nahradí pogumovaná lehká krytina,“ uvedl ředitel hradeckých Městských lesů Milan Zerzán.

Jediný „přílepek“ který na hájence zůstane, budou dva samostatné vchody. Ty zavedou budoucí nájemníky z řad zaměstnanců městské organizace do dvou samostatných bytů. K zemi naopak půjdou přístavky v okolí hájenky. Na ty Městské lesy uplatní demoliční výměr.

„S přestavbou hájenky, jež vyjde na čtyři miliony korun, chceme začít na konci letošního léta. Práce by mě-ly být dokončeny v polovině příštího roku,“ dodal Zerzán.

Fořtovna s „modrou“ krví
Hájovna U Dvou šraňků se nachází v samém srdci novohradeckých lesů, na křižovatce Hradečnice a Písečnice. Hájenka byla vystavěna mezi lety 1880-1890. Vybudovat ji nechal markrabě Alexander Pallavicini jako dvojdům s hospodářským zázemím.