Její smutný osud, orámovaný smrtí jejího dlouholetého nájemníka Miroslava Vojtěcha, se zdál být zpečetěn. Teď se však blýská na lepší časy a již o příštích prázdninách by měla mít hájenka opět obyvatele.

Na konci minulého roku totiž hradecký magistrát převedl fořtovnu do rukou hradeckých Městských lesů, které ji chtějí navrátit podobu z třicátých let minulého století a do jejich zdí nastěhovat dva své hajné.

„Teď celý objekt řešíme s projektantem. Konečná podoba hájovny by se měla co nejvíce přiblížit té původní z třicátých let minulého století. Jen musíme sehnat potřebné finance,“ uvedl ředitel městské společnosti Milan Zerzán. Podle něj mu převodem dalo město danajský dar. „Město to na mě hodilo, poplácalo mě po ramenou a dalo od toho ruce pryč. Na opravu nedalo ani korunu. Peníze budu muset sehnat sám,“ postěžoval si Milan Zerzán, který opravu hájenky U dvou Šraňků odhadl na 4 miliony korun. „Bohužel cena dřeva teď není tak vysoká. Navíc lesy postihla kalamita a také sucho. Ale budu se snažit potřebné finance sehnat tak, aby se s pracemi začalo již tento rok v létě. A teď už vím, že oprava hájovny patří mezi největší investiční akce letošního roku,“ dodal Milan Zerzán.

Pokud půjde vše podle plánu, bude oprava hájenky rozdělena na dvě etapy a skončit by měla v létě příštího roku. Po její opravě zmizí ze střechy vikýře, které se zde objevily v devadesátých letech minulého století. Jejich stavitelé však práci odflákli a vikýři do stavení zatékalo. Světlo na půdu by měly obstarat klasická střešní okna. Problém oken se řeší i na samotné fořtovně. „Podívají se na ně truhláři. Pokud budou v dobrém stavu, jenom se přebrousí a přetřou,“ dodal Milan Zerzán, který si láme hlavu i nad budoucností přístavků okolo hájenky. Ty hodlá srovnat se zemí a na jejich místě zbudovat dřevník. Jediné, co na hájence nebude připomínat vhled z třicátých let minulého století, bude vchod do budovy. Ten zůstane na svém současném místě.