Jejich koupě by při výstavbě nové komunikace nikterak nenarušila přírodní památku. Město přitom dále zpracovává studii, jež počítá s tím, že by silnice vedla jen maximálně 300 metrů podél betonového plotu Petrofu a poté se zanořila do jeho areálu. Už v minulosti však Hanousek s touto vizí nesouhlasil. I proto připojil podpis pod společné prohlášení vlastníků dotčených pozemků a petentů, kteří proti vizi města protestují.

Dokument vznikl na schůzce všech tří stran v polovině června a jeho výstupem je, že jak společnost Petrof, tak i WLC, které mají své pozemky vedle chráněné památky, tyto popřípadě městu pro výstavbu silnice poskytnou.

„Paradoxní na celé věci je, že toto trojstranné jednání nesvolalo vedení města, ale opoziční zastupitel Jan Holásek. Stále nechápu, proč se na městě posuzuje varianta, kterou nikdo nechce a někdo ji udělal jen od stolu a bez znalosti místa. To je opravdu absurdní. Nicméně jsem rád, že jsme se sešli a vyjednali variantu, která Plachtě vůbec neublíží,“ řekl náměstek, který se však neobává, že by jeho jednání za zády primátora mělo mít nějakou dohru: „Životní prostředí mám ve své gesci a tak jsem toto jednání považoval za prioritní. Jen mě opravdu mrzí, že naši práci za nás dělá opozice,“ dodal Martin Hanousek.

Jednání u kulatého stolu ocenila i šéfka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová: „I když se tato varianta tedy, že by silnice mohla jít přes naše pozemky, řeší přes deset let, tak doteď byla všechna jednání nekoncepční. A děkuji, že pan Holásek toto jednání svolal a konečně se dospělo k nějakému závěru, kdy jsme připraveni městu naše pozemky poskytnout a zabránit tak ničení přírodní památky.“

Nekolegiální jednání

Podpis pod dokument, ale i samotné jednání Martina Hanouska, velmi nemile zaskočilo primátora Alexandra Hrabálka.

„Já to prohlášení neznám, ale pokud je, tak kroky pana Hanouska považuji za podivné a nekolegiální. Takto by neměl koaliční partner jednat. A pokud pan Hanousek skutečně jednal s Petrofem, tak jednal nejenom za našimi zády, ale navíc pozdě. S firmou jsme již dlouho dohodnuti, že pokud biologické hodnocení na lokalitu Plachta vyjde pozitivně, tak pozemky Petrofu poptáme,“ řekl primátor a podivil se nad tím, že Martina Hanousek a petenti předchází výsledkům hodnocení, jehož výsledky město ještě nemá k dispozici. „Ještě to není hotové a pan Hanousek a další už staví silnici přes Plachtu,“ dodal primátor a nejen svému koaličnímu partnerovi vzkázal cimrmanovské: „Poště, podepisujte, střádejte. A až budete mít 40 milionů, tak běžte a ty pozemky kupte.“