Krajský soud v Hradci Králové potvrdil loňský rozsudek Okresního soudu v Semilech a nepřiřkl Ernstu Harrachovi bývalý majetek hraběcího rodu.

Spor však stále pokračuje. O pozemcích a nemovitostech na Hradecku se bude teprve rozhodovat.
Celková hodnota pozemků a budov se pohybuje v řádech sta milionů korun.

„Soud zasedne 22. a 24. října. My jsme společně s dalšími 34 obcemi, statky a jinými soukromými vlastníky pouze vedlejšími účastníky řízení,“ uvedl starosta Jiří Pechar. Poznamenal ale, že nemají důvod pochybovat, že by pozemkový úřad spor prohrál. „Pokud nebudou prolomeny Benešovy dekrety ze strany politiků, pak uspějeme,“ upřesnil starosta.

V případě neúspěchu by se do problému dostal především kultrrní dům v Nechanicích, který stojí na pozemku dříve patřícím Harrachům. Jak říká starosta Pechar, by to byl velký problém a obec by se pak bránila soudní cestou sama. Podle soupisu pozemků, které Ernst Harrach požaduje, by mohl být ohrožen i zámek Hrádek u Nechanic.

Nejvíce ohrožena je obec Sadová, která by mohla přijít až o osmdesát procent všech pozemků ve svém katastru. „Restituční nároky Ernsta Harracha naprosto blokují rozvoj Sadové a jejího okolí. Nemůže začít výstavba čtyřiceti rodinných domů v lokalitě Na Troubkách, ale nemůžeme také opravovat chodníky,“ vysvětluje místostarosta Drahoslav Falta. Upřesnil, že právě v srpnu loňského roku pozemkový úřad svým rozhodnutím nároky Harrachů zamítl. Sadová si tak myslela, že už má konečně po starostech. Jenže Harrach se odvolal k okresnímu soudu. „Doufáme, že už říjnové jednání rozhodne ve prospěch zdravého rozumu, tedy že potomci šlechtického rodu přestanou brzdit rozvoj Sadové,“ uzavírá Falta.