Ve všech obcích a podnicích, kterých se restituční nároky potomka šlechtického rodu týkají, rozhodnutí soudu vítají.
Šlo hlavně o lesy a některé pozemky

Jednání soudu se přímo zúčastnili starostové Všestar Josef Macháček a Petrovic Miroslav Šaroun. „V naší obci se jedná o 45 hektarů lesa. Jeho vydání by rozvoj obce sice neomezilo, ale snížil by se příjem do obecní pokladny. Žalobce se asi odvolá, ale věříme, že vše dobře dopadne,“ říká starosta Všestar Josef Macháček.

Také v Petrovicích byl příčinou sporu les. „U nás je to dokonce 160 hektarů a do lesa investujeme ročně půl milionu korun z našeho rozpočtu. Každý rok pak těžíme 700 kubíků dřeva. Starousedlíci a pamětnici však tvrdí, že potomek Harrachů vyžadoval les úplně neoprávněně, neboť Harrachové les prodali ještě před Benešovými dekrety,“ říká starosta Petrovic Miroslav Šaroun. Podle něj soud rozhodl spravedlivě. „Máme desetiletý těžební plán a plán rozvoje lesa, který je zkrátka naším majetkem,“ dodal.

Restituční nárok se týkal také části hospodářství zemědělského družstva Libčany. „Jde o pozemky, které se týkají nás a zemědělské společnosti Mžany. Podle mne nároky Ernsta Harracha jsou nehorázností. Je prokazatelné, že ke konfiskaci majetku Harrachů došlo před Benešovými dekrety pro kalaboraci s nacisty,“ uvedl ředitel družstva Miroslav Vodička. Na obci Stěžery Harrach požadoval „směšných“ 40 arů pozemků. „Ono to tak legrační není. Jde sice jen o malou část polí ve směru na Těchlovice, ale je to v katastru obce a může to zkomplikovat další život vesnice. Proto nás u soudu zastupoval právník,“ řekl starosta Svatopluk Kněžour.