Když na jaře tohoto roku přebíral stěžerský dobrovolný hasič Milan Zadrobílek jednu z cen z kategorie prestižního Zlatého záchranářského kříže z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana a o několik dní později i vyznamenání od Sdružení hasičů ČMS, netušil, že se za pár měsíců stane z opěvovaného hrdiny psancem.

Začátkem tohoto týdne se ukázalo, že si událost, kdy měl v lednu minulého roku při autonehodě zachránit život malého chlapce na Orlickoústecku, s největší pravděpodobností vymyslel.

„Shodou okolností vyšlo najevo, že žádná taková nehoda se nestala," uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

K potvrzení hrdinského činu měl sám sobě napsal i děkovný dopis od lékaře, který u nehody údajně zasahoval. A právě dopis neexistujícího lékaře Hochmana byl Achillovou patou celého příběhu.

Dopis zachránci nejdříve vzbudil nadšení. To bylo dokonce tak velké, že na jeho základě Milana Zadrobílka nominovalo Sdružení hasičů ČMS v dobré víře na vyznamenání. Následně se přes mediální agenturu zaštiťující dlouhodobě prestižní ocenění dostala celá záležitost až do Kanceláře prezidenta republiky.

Chyby v dopise rozpoutaly otázky

Už před udělením Ceny Generálního partnera Zlatého záchranářského kříže se však nad formou „oslavného" dopisu začaly objevovat otazníky. A to především kvůli četným gramatickým chybám. Do očí bijící bylo například i sdělení od údajného doktora: „Zastavil krvácení na krční tepně (aorta)." I kvůli této zásadní faktické chybě se nad pravostí dopisu začala stahovat mračna.

Celé záležitosti se pak ujali vyšetřovatelé z Pardubického kraje, kteří postupně začali odhalovat, že osudná nehoda mezi Chocní a Ústím nad Orlici, při které bylo vážně zraněno malé dítě, se vůbec nestala. V současnosti věc řeší královéhradecká policie a podle předběžných indícií bude jednání vyhodnoceno jako přestupek.

Sbor má opustit

Kromě toho, že Sdružení hasičů ČMS chce vyznamenání Milanu Zadrobílkovi odebrat, pravděpodobně se bude muset rozloučit i se svým působením ve sboru dobrovolných hasičů.