Zásahy u dopravních nehod jsou často velmi náročné. Co když ale dojde k železniční dopravní nehodě a je potřeba cestující vyprostit cestujících z vlaku? Takovou situaci si hasiči vyzkoušeli ve Vysokém Mýtě. Zásah mohli nacvičovat v areálu společnosti zpracovávající kovové odpady, kde se likvidují i staré železniční vozy, které jsou tak ideálním místem pro trénink hasičů.

Výcvik vedl Štěpán Heger z HZS Pardubického kraje. Hasiči si pod jeho vedením vyzkoušeli možnosti vnikání do vagónů a prováděli z nich transport zraněných. Přístupové cesty byly přitom různé, hasiči dovnitř museli dveřmi, okny vozů, ale i střechou.

Hasiči se slanili do útrob chladicí věže jaderné elektrárny v Dukovanech
VIDEO: Královéhradečtí hasiči se slanili do chladicí věže elektrárny Dukovany

„Oproti běžným dopravním nehodám, kdy hasiči vyprošťují z osobních či nákladních vozidel, jsou vlakové konstrukce podstatně bytelnější a odolnější, na jejich zdolání je potřeba speciálního vybavení a o mnoho více fyzických sil. Zásah se navíc často provádí ve značné výšce a špatně schůdném terénu. Proto je zde vhodné používat například lešení nebo nastavovací žebříky,“ vysvětlují hasiči.

Nepřehlédněte: Úly v plamenech. Včelí mor se znovu objevil na pomezí Hradecka a Pardubicka

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth