"Jsou to však opravdu hrubé odhady, do kterých nejsou zahrnuty škody na soukromém majetku. Přesná čísla budou muset určit až pojišťovny a odborníci v této oblasti," uvedl v sobotu Jiří Štěpán.

"Královéhradecký kraj samozřejmě poskytne finanční pomoc poškozeným oblastem. Na pondělní radě předložím první návrhy, o kterých budeme jednat. Vyzývám proto všechny dotčené strany k nejrychlejšímu průběhu administrativy tak, abychom mohli reagovat co nejdříve," apeloval hejtman.

Hasiči opět v akci

Hasiči v Královéhradeckém kraj evidovali v sobotu 45 událostí, z toho 30 bylo v souvislosti s počasím. "Na několika místech jsme pomáhali s čerpáním vody, například ve Vamberku, Holovousích, Libníkovicích, Náchodě. Naplaveniny byly odstraněny v Tutlekách na Rychnovsku, kvůli obavám z opětovného zaplavení obce byl stržen mostek," sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasiči také odstraňovali v několika případech spadlé stromy ze silnic. Ve Stárkově na Náchodsku požární jednotky odřezávaly strom, který spadl na dům a poškodil střechu.

Odklízení povodní v Tutlekách na Rychnovsku
Tutleky: „Než jsem se vrátil domů, tak byl barák pod vodou"

Vytrvalý déšť v Královéhradeckém kraji opět zvedl hladiny některých toků. Hranici prvního stupně povodňové aktivity přesáhly řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou, Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí a také Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku.

Extrémní srážky se dají nadále očekávat na severozápadním návětří Jizerských hor a Krkonoš a na východě Čech. Kvůli neustávajícímu dešti a již nasyceným korytům řek meteorologové předpokládají u toků, které odvodňují Jizerské hory, vzestup hladin na druhý, místy i třetí stupeň povodňové aktivity. Druhého stupně mohou dosáhnout i řeky odvodňující Krkonoše, sever Českomoravské vrchoviny, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy.

Více než sto událostí

Během soboty se znovu zhoršila situace v Pardubickém kraji. Hasiči tam od 7 do 17 hodin evidovali více než 100 událostí v souvislosti s vytrvalým deštěm. Nejhorší situace byla na Pardubicku a Chrudimsku. Hasiči plnili pytle s pískem, monitorovali vodní toky, odstraňovali podmáčené a vyvrácené stromy, čerpali zatopené sklepy, odstraňovali naplaveniny z ucpaných kanálových vpustí a tam, kde se tvořily laguny, se je snažili odstraňovat a odčerpávat. Nejhorší situace je zejména na Novohradce v Luži, kde byl dosažen 3. stupeň povodňové aktivity.

Povodně na Rychnovsku
FOTO, VIDEO: Hasiči v Kostelci zachraňovali lidi ze zatopených aut