Tentokrát měli štěstí ve hře hasiči z obce Skalička, která je společně s Čibuzí místní části obce Skalice. K místním hasičům se hlásí třiatřicet členů, z toho sedm žen. Nejstaršímu členovi je 87 let.

Jejich zbrojnice kombinuje kulturní místnost, bar i zázemí pro hasiče. „Je to tu na pobavení zdejších občanů," starosta SDH Skalička Jiří Čihák.

Sbor byl založený 23. října 1923. „Léta jsme byli v činnosti SDH na špici v okrese Hradec Králové," dodal Čihák.

SDH nyní pořádá například retro oslavy Mezinárodního dne žen, posvícení na konci prázdnin či hasičské soutěže. „Druhým ročníkem jsme udělali úspěšnou soutěž a také se účastníme všech akcí, které pořádají i okolní sbory. Nedávno jsme byli v České Skalici, kde jsme dělali Křižíkovou fontánu pomocí proudnic. Voda se pak hýbe na hudbu," prozradil střípky z činnosti mladých hasičů pětadvacetiletý Tomáš Vachek.

Letos vyjížděli místní hasiči například k velkému požáru pole. „Také jsme zasahovali ve vedlejší vesnici při požáru strniště, které bylo blízko vily. To byl náročný zásah," dodal Vachek.

A na co by SDH Skalička využil případnou výhru v soutěži? „Samozřejmě bychom uspořádali velkou oslavu, ale to je až druhořadá věc. Schází nám výstroj. Uniforma je nákladná věc a pokud má všechno platit obec, tak jsou to veliké výdaje," dodal starosta sboru.

Členové sboru se věnují i sbírkám. Velitel výjezdového družstva Jan Vosyka sbírá nášivky hasičských sborů z celého světa. Nejvíce si cení nášivky hasičů, kteří mají klub Harley Davidson.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení. Tento díl je výjimkou, protože v sobotu Deník kvůli svátku nevyšel.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Přepych hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)SKALICKA

Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.

Losování z dosud přihlášených sborů v pátek 25. prosince určilo, že jako další navštívíme v soutěži Dobráci roku obec Náchod – Běloves.