„Nákup staršího vozu přišel obecní pokladnu na 135 tisíc korun. Dalších dvacet tisíc stálo dovybavení,“ uvedl starosta obce Josef Klecar.
Na úpravě zánovního automobilu, který obec vykoupila z bazaru v Novém Bydžově, hasiči pracovali téměř tři měsíce.

„Museli jsme to nově nastříkat barvou, osadit výstražnou rampou, instalovat zadní maják, přídavná světla, vyrobit přepážku pro oddělení sedadel od nákladního prostoru a podobně,“ řekl starosta Sboru dobrovolných hasičů v Kosičkách (SDH) Jaroslav Novotný.

Vůz podle šéfa záchranářů uveze šest lidí, nástavec na přípojení k hydrantu, proudnici, stříkačku, savici a hadice. „Bez lidí auto váží 2200 kilogramů. I v plné výbavě by mělo jet maximální rychlostí, tedy 138 kilometrů v hodině,“ řekl Novotný.

Hasiči z Kosiček zasahovali v posledních sedmi letech u tří požárů. Vozidlo využijí převážně na soutěže.
„Původně jsme měli vozík s technikou, který tahal traktor. Pak jsme pořídili starší GAZ. Ze začátku to ale bylo tak trochu nelegální, protože auto nemělo vozík v technickém průkazu. Když jsme vyjeli, měli jsme strach,“ dodal starosta sboru.

Podle starosty okresního sdružení hasičů Karla Salavy letos dobrovolné záchranáře příliš podobných novinek nečeká. „Vím pouze o stavbě nové zbrojnice v hradecké Třebši. Ale to je město, na vesnicích jsou na tom hůř.“