Nejistá budoucnost projektu výstavby Národního centra pro krizovou připravenost a výcvik složek Integrovaného záchranného systému v areálu letiště v Hradci spojila síly krajského hejtmana Lubomíra France, primátora Hradce Králové Zdeňka Finka a europoslance Oldřicha Vlasáka. Celý projekt před časem zastavil ministr vnitra Radek John.

Hejtman s primátorem se včera pokoušeli prostřednictvím jednoho z náměstků ministra rozhodnutí o zastavení projektu zvrátit, ale s největší pravděpodobností bezúspěšně.

„Z jednání vyplynulo, že pro využití finančního příspěvku ve výši 1,1 miliardy korun má ministerstvo jiné priority, než je původní záměr, na nějž byly získány. Nicméně prý projekt nebyl smeten ze stolu, ale chtějí jej uskutečnit jinou cestou, zřejmě po etapách,“ uvedl primátor Zdeněk Fink s tím, že se radnice spolu s krajem bude dále o projekt zasazovat. Město věnovalo přípravě na realizaci celé věci nemalé finance i energii. Kromě jiného poskytlo pozemky na letišti za symbolickou cenu.

Ohledně centra s náměstkem ministra, který se ze setkání omluvil, chtějí dnes jednat i poslanci ze sněmovního kontrolního výboru. Obávají se, že stát o miliardu přijde, protože peníze Evropská unie poskytla právě pouze směrem k centru.