Bývalý prezident Václav Havel zítra oslaví své pětasedmdesáté narozeniny. Jeho osobnost zanechala zřetelné stopy i v Hradci Králové.

Vzpomínají na něj například tehdejší studenti a zároveň organizátoři sametové revoluce v Hradci. „S panem Havlem jsme jako studenti jednali, a pak šli na slavnostní oběd do pivovaru. Následoval jeho proslov z balkonu domu U Špuláků. Já sám jsem měl na starosti přísná bezpečnostní opatření. Tenkrát totiž prosakovaly informace, že právě v Hradci bude snaha o jeho odstranění z veřejného dění, aby se věci mohly vrátit do předrevolučních dob. Nakonec se nic nestalo,“ vzpomínal Jindřich Vedlich.

Pak se Václav Havel do východočeské metropole dostal ještě koncem devadesátých let. „Vzpomínám si, že kromě oficiálních návštěv se šel projít po pěší zóně, kde zavítal i do knihkupectví, aby se zeptal, jestli lidé kupují jeho knihy,“ řekl Martin Černý, bývalý redaktor Deníku.

Pobyt v Hradci si dramatik Havel užil ještě před přibližně třemi lety, kdy se po premiéře své poslední hry Odcházení v divadelním studiu Beseda zašel podívat i na další inscenace svých her a do kina Centrál na Marhoulův film Tobruk.