Pojmenováním náměstí po Havlovi, který zemřel na konci loňského roku, chce město uctít státníkovu památku.

„Ne náhodou je současný název náměstí synonymem událostí, u jejichž zrodu tento prezident stál," uvedla Magdalena Vlčková, mluvčí magistrátu.

Dodala, že myšlenka pojmenovat po Havlovi ve městě náměstí se zrodila krátce po jeho úmrtí a vyvolala různé reakce zastupitelů i veřejnosti. Padaly další různé návrhy  na pojmenování jiných institucí po bývalém prezidentovi – například budoucí městská knihovna, kampus univerzity a další. „Havlovo náměstí by mohlo dotvořit trojúhelník náměstí pojmenovaných po třech českých velikánech, Václavu Havlovi, Tomáši Garriguu Masarykovi a Františku Ulrichovi," uvedl primátor Zdeněk Fink. Gramatickou správnost pojmenování Havlovo náměstí si radnice nechala potvrdit Ústavem pro jazyk český.

Na náměstí Svobody sídlí část univerzity, obytných domů je málo, takže se změnou adresy by nemělo mít problémy příliš mnoho lidí.

„Pro nás to nepředstavuje žádnou velkou změnu, univerzita má centrální adresu a je ta je v Rokitantského ulici, takže nebudeme muset měnit ani razítka," řekl Ondřej Tikovský, mluvčí hradecké univerzity.

Na přelomu července a srpna na něm bude tradiční mezinárodní sympozium sochařů, které by mělo tematicky navazovat na Havlovu osobnost.