Podle křesťanských demokratů by se po nedávno zemřelém Václavu Havlovi měla jmenovat právě rekonstruovaná nová městská knihovna v Hradci Králové.

„Myslím, že bychom měli tady v Královéhradeckém kraji ukázat, že si vážíme osobnosti našeho prezidenta Václava Havla, který se nejen zasloužil o demokracii, ale i zanechal obrovský kulturní ohlas,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s tím, že pevně věří, že se podaří tuto změnu prosadit.

„Zatím jsme s nikým o pojmenování knihovny nejednali, nebráníme se žádné diskusi, nicméně se nám stále nejvíce líbí nápad přejmenovat po bývalém prezidentovi stávající náměstí Svobody v centru. Zaregistrovali jsme i vesměs pozitivní ohlasy od občanů,“ reagoval primátor Zdeněk Fink.
Ředitel Knihovny Václava Havla Martin Palouš v České televizi uvedl, že pojmenování dalších knihoven po Václavu Havlovi není příliš šťastný nápad, jelikož to může vyvolávat zmatky. „Je třeba to vyjasnit, aby bylo zřejmé, že Knihovna Václava Havla je jediná instituce, která má své specifické poslání v duchu amerických prezidentských knihoven,“ uvedl Palouš.

Vedení hradecké radnice chce přejmenovat náměstí Svobody v centru města na Havlovo náměstí. O návrhu budou v lednu jednat radní, následně by však přejmenování museli odsouhlasit i zastupitelé. (hod, čtk)