Den před nedožitými 78. narozeninami prezidenta Václava Havla, tedy tuto sobotu, čeká Hradec slavnostní odhalení slibované pamětní lavičky před knihovnou města ve Wonkově ulici.

Hradec se tak zařadí po bok světových metropolí jako Barcelona nebo Dublin, kde je již lavička nějaký čas umístěna. V Česku půjde teprve o třetí místo.

„Jsme rádi, že lavička bude stát zrovna před knihovnou. Naším oborem je literatura a pana Havla bereme především jako skvělého spisovatele," říká mluvčí knihovny Vladimíra Svobodová.

Posezení bude na místě, kde běžně venku sedávají návštěvníci kavárny knihovny. Lavička tu tak bude běžně využívaná. Lidé si na ní posedí, dají si kávu nebo džus a nepůjde tak o žádný mrtvý pomník.

„Důležité je, že tu Lavička bude a budou ji moci využívat občané. Pan prezident je tu dost zapomenutý," říká autor myšlenky pamětního místo v Hradci náměstek primátora Josef Krofta.

Slavnostního odhalení, které začíná v jedenáct hodin dopoledne, se zúčastní například Ivo Mathé, dvorní Havlův režisér Andrej Krob nebo poslední kuchař, který mu vařil.

Před knihovnu se ale posezení objeví už v pátek. „Doufáme, že do rána nezmizí," naráží na některé nesouhlasy Hradečáků s projektem Josef Krofta. „Doufáme, že jsou obyvatelé města kulturní a budou si místa vážit," dodává Vladimíra Svobodová.

Žádný pomník, co skončí v bedně

Poznámka Veroniky Skřivanové:

První článek Hradeckého deníku věnovaný Havlově lavičce vyšel v srpnu. Vyvolal takovou vlnu emocí jako málo co. Přečetli jsme si plno nenávistných komentářů, které zaplavily náš web i facebook. Důvod? Město prý necelých tři sta tisíc, které za pamětní místo vydá, vyhazuje za zbytečnost a má je investovat lépe.
Lepší využití by se však hledalo těžko. Pro Hradec, který disponuje téměř dvoumiliardovým ročním rozpočtem, je tři sta tisíc „pár drobných". Lavička je unikátní – navrhl ji světoznámý Bořek Šípek a fotí se u ní lidé ve Washingtonu i v Barceloně. Hradečáci s ní ale mají problém. Přitom už teď je jisté, že nepůjde o žádný zpackaný pomník, který by skončil zavřený někde v bedně (ano, jde o kamenného Ulricha), ale vyhledávaný cíl turistů a živé místo, jež bude denně využívané.