VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heger o poplatcích: V době krize je každá miliarda dobrá

Hradec Králové – Rozhovor s příštím ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Východočeští politici zleva i zprava jsou s osobou nového šéfa resortu spokojení. Po letech ministr z východu Čech.

30.6.2010 15
SDÍLEJ:

Leoš Heger při on - line rozhovoru se čtenáři Hradeckého deníku.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Královéhradecký kraj bude mít svého ministra. Ve středu po půlnoci se budoucí vládní koalice dohodla na novém složení. A vzápětí přišla Deníku textová zpráva: „Dle dohody K9 bude MUDr. Heger ministr zdravotnictví.“ Podepsán Zdeněk Harapát, předseda TOP 09 Královéhra­deckého kraje, jejíž kandidáty Leoš Heger úspěšně vedl v květnových parlamentních volbách.
Jednání K9 začalo v úterý vpodvečer. Trvalo sedm hodin. Složení budoucí vlády se již nejspíše nebude měnit.

Leoš Heger ve středu dopoledne ještě pracoval na rentgenologickém oddělení fakultní nemocnice. Odpoledne odjel na jednání do Prahy. Rozhovor pro Deník i přes nabitý program neodmítl.

První otázka se týkala jeho pocitů, když se o jmenování dozvěděl. „Informaci jsem dostal asi ve dvě v noci. A po pravdě řečeno, ještě teď mám trochu pocit, jestli se mi to nezdálo,“ řekl s úsměvem v hlase příští ministr. Další otázky už směřovaly k jeho budoucí práci.

Nejcitlivější téma – zdravotnocké poplatky. Budou zachovány? V jaké výši, změní se systém úhrady?
Regulační poplatky ve zdravotnictví bude téma, o kterém bude muset jednat celé zastoupení K9. Já osobně se domnívám, že se úhradový systém už zažil a že třicetikorunový poplatek není tak velká částka, aby byla pro lidi neúnosná. Poplatky jitřily vášně v době zavádění. Domnívám se, že nějaká změna úhradového systému by je mohla opět zvednout. Spíše bude se bude třeba zabývat tím, aby lidé poplatek zaplatili při vstupním vyšetření a další následující měli zadarmo nebo úhrada za odborné vyšetření, když na něj pacient jde bez doporučení odborného lékaře. Poplatky bych nerušil, zejména v době ekonomické krize je každá miliarda pro zdravotnictví do­brá.

Bude se ministerstvo zdravotnictví zpětně zabývat gestem krajů, které protiprávně rozdaly lidem desítky milionů korun na úhradu regulačních poplatků?
Tato problematika je v kompetenci právníků, nespadá do oblasti zdravotnictví. Jedná se o záležitost velmi složitou. Domnívám se, že se k ní vláda nebude vracet.

Nastoupíte do funkce v době, kdy lékařský klub Lékařského odborového svazu nabádá lékaře k hromadným výpovědím. Jak se s touto situací chcete vypořádat?
Nespokojenost lékařů s platovými podmínkami je dlouhodobá a čas od času situace kulminuje, to se děje i právě teď. V každém případě hodlám s nimi i s profesními organizacemi jednat. Věřím, že pochopí, že alespoň v době finanční krize, do které se zdravotnictví dostává, nebude zvyšování výdajů reálné.

Jsou podle vás platy lékařů opravdu tak nízké, jak si stěžují?
Zejména nástupní platy jsou podhodnocené. Povolání lékaře je velmi časově náročné a zodpovědné a k tomu se přidávají povinnosti při získávání odborné způsobilosti. Platy by měly být takové, aby i mladému lékaři dovolily důstojný život. Při počtu odpracovaných hodin výše jejich platu neodpovídá Zákoníku práce.

Je třeba nějakých systémových změn ve zdravotnickém školství?
Středoškolský systém se v poslední době stabilizoval a v přípravě středních zdravotnických kádrů nejsou potřeba žádné zásadní změny. Určité problémy vznikají tím, že se vysokoškolské bakalářské obory přesunuly ze zdravotnických škol na univerzity. Ale mnohem větší problémy jsou v oblasti vysokoškolského vzdělávání lékařů. V tomto směru bude potřeba zásadních změn.

Východočeští politici zleva i zprava jsou s osobou nového šéfa resortu spokojení

Radko Martínek (ČSSD), hejtman Pardubického kraje:
„Pana Hegera znám a považuji ho za velkého odborníka, za slušného a seriózního člověka a jsem rád, že problémový resort bude řídit právě on. Když vidím, co dokázal s hradeckou fakultní nemocnicí, skládám mu kompliment. Snad najdeme společnou řeč i v řešení problémů zdravotnictví a vyřešíme spor se současným vedením ministerstva.“

Jana Třešňáková (ČSSD), radní za zdravotnictví, Královéhradec­ký kraj:
„S panem Hegerem nemám problém. Je to z nové vlády jediný člověk, který se mi na svém postu zamlouvá. Fakultní nemocnici vedl dobře a je mi rozhodně sympatičtější než bývalý ministr Julínek. S programem Hegerovy TOP 09 ale problém mám, reforma zdravotnictví v jejím podání bude pro obyčejné lidi drastická.“

Oldřich Vlasák (ODS), europoslanec, Hradec Králové
„Není to žádné překvapení. Pan Heger je velmi erudovaný člověk, za jehož vedení byla hradecká fakultní nemocnice na rozdíl od jiných v černých číslech. Zároveň je týmovým hráčem, který má velké předpoklady prosadit potřebné reformy a vzhledem k jeho etickému profilu se u něj nebojím lobbistických tlaků.“ (kim)

Po letech ministr z východu Čech

Posledním ministrem české vlády, který vzešel z východních Čech, byl Radko Martínek. Rodák z Hodonína a dlouholetý starosta Moravské Třebové vedl od dubna 2005 do srpna 2006 ministerstvo pro místní rozvoj. Pardubickým krajským hejtmanem se stal po krajských volbách v roce 2008.

Nejznámější východočeští ministři v historii:

• JUDR. Alois Rašín (*18. 10. 1867, Nechanice, † 18. února 1923, Praha), první československý ministr financí
• František Udržal
(* 3. ledna 1866 Dolní Roveň, okr. Pardubice, † 24. dubna 1938 Praha) – Agrární strana, v letech 1921–1925 a 1926 –1929 ministr národní obrany, v letech 1929 –1932 premiér československé vlá­dy
• Jindřich Uher (*narozen v Předměřicích nad Labem), v letech 1953 až 1968 ministr zemědělského, potravinářského a obchodního resortu)
• Ing. Jiří Jíra (*14.4.1929 v Kuklenách), v letech 1986 až 1988 ministr spojů
• František Pitra (* 13. 11. 1932 Městec, okr. Chrudim) – KSČ, od 12. 10. 1988 do 6. 2. 1990 premiérem České socialist. republiky (ČSR)
• Jan Vodehnal (z Dolního Újezdu na Svitavsku) od 5. 12. 1989 do 29. 6. 1990 ministr zemědělství a výživy ČSR
• Ladislav Dvořák – ve dvou prvních porevolučních federálních vládách (Adamcově a Čalfově) od 3. 12. 1989 do 27. 6. 1990 ministr pověřený řízením Federálního cenového úřadu
• Josef Lux (* 1. února 1956 Ústí n. Orlicí, † 21. listopadu 1999 Seattle) – KDU–ČSL, od 2. 7. 1992 do 17. 7. 1998 místopředseda vlády a ministr zemědělství hned ve třech vládách (dvakrát v Klausově a pak Tošovského)
• Miloslav Výborný (* 19. února 1952 Chrudim) – KDU–ČSL, ministr obrany v druhé Klausově vládě a ministr – předseda legislativní rady v Tošovského vládě (od 4. 7. 1996 do 15. 6. 1998). Od roku 2003 je soudcem Ústavního soudu ČR.
• Josef Tošovský (* 28. září 1950 Náchod) – od 17. 12. 1997 do 17. 7. 1998 premiérem úřednické vlády. Předtím a poté až do r. 2000 guvernér ČNB, poté nastoupil do čela švýcarského Institutu finanční stability. (kim)

V dubnu byl Leoš Heger hostem on-line rozhovoru v Hradeckém deníku.
Všechny otázky, foto a video najdete zde.

Autor: Zuzana Plocková

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Zápis odběrných míst pro H. Králové(23 000 Kč)

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.

Doprava a logistika - Řidič LKW tuzemsko HK/MB(31 500 Kč)

Řidič LKW CZ Rádi přijmeme řidiče LKW pro tuz. přepravy. Výchozí bod okolí Hradec Králové nebo Mladá Boleslav. Náplň práce: pravidelné transporty JIT v kolečku po tuzemsku Po-Pá, plat: 28-30.000 Kč dle složitosti přeprav(zohlednění vícepráce). So příplatky, plat: 30-33.000 Kč. 2měnný provoz nebo dle dohody. Při 2 řidičích možno parkovat LKW v místě bydliště na trase.

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Hradec Králové.(22 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Hradec Králové. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost , •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - hradec králové, třída Edvarda Beneše, č.p. 1527, 500 12 Hradec Králové 12. Informace: Martina Sedláková, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel(15 382 Kč)

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/-KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15382 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/-KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ, - PP zkrácený (min. 18 hod. přímé pedagogické činnosti) na dobu určitou 1 měsíce (zástup za nemoc), nástup možný ihned, - Požadujeme: zájemce musí splňovat kvalifikační požadavky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, - Nabízíme: 9. platovou třídu, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem. Kontaktní osoba: Mgr. Eliášová Pavla, e-mail: zs.nepolisy@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola, nepolisy, okres hradec králové, 503 63 Nepolisy. Informace: Pavla Eliášová, +420 734 201 415.

Bohumír Zeman.
4

Průkopník s kabinkou. Zeman na třetí OH nemohl: Vyhodili mě z reprezentace

Filmaři. Ilustrační foto.

Film studenta z Třebechovic se uchází o Cenu Magnesia

Ondrášovka Cup: Do Hradce zamíří finálový turnaj U9

Hradec Králové - Šestý ročník Ondrášovka Cupu, oficiálního Poháru mládeže Fotbalové asociace České republiky věkových kategorií U8 až U13, který se stal jednou z klíčových událostí mládežnického fotbalu, vstupuje do své jarní části, ve které se uskuteční finálové turnaje.

Soud bude řešit zločin ve Valdicích

Hradec Králové - Pokusem o vraždu, který se stal loni v létě ve valdické věznici, se bude ve středu zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

Jednou větou, ve zkratce, pozvánky aneb Ze světa sportu v regionu

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: basketbal, pozemní hokej, stolní tenis, šipky, volejbal.

OBRAZEM: Vítáme v uplynulých dnech narozená miminka

Hradec Králové - Prohlédněte si jedny z nejkrásnějších snímků, které na stránkách Deníku můžete spatřit pravidelně každý týden. Ano, jsou to nově narozená miminka, která přišla na svět v královéhradecké porodnici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT