VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heger o poplatcích: V době krize je každá miliarda dobrá

Hradec Králové – Rozhovor s příštím ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Východočeští politici zleva i zprava jsou s osobou nového šéfa resortu spokojení. Po letech ministr z východu Čech.

30.6.2010 15
SDÍLEJ:

Leoš Heger při on - line rozhovoru se čtenáři Hradeckého deníku.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Královéhradecký kraj bude mít svého ministra. Ve středu po půlnoci se budoucí vládní koalice dohodla na novém složení. A vzápětí přišla Deníku textová zpráva: „Dle dohody K9 bude MUDr. Heger ministr zdravotnictví.“ Podepsán Zdeněk Harapát, předseda TOP 09 Královéhra­deckého kraje, jejíž kandidáty Leoš Heger úspěšně vedl v květnových parlamentních volbách.
Jednání K9 začalo v úterý vpodvečer. Trvalo sedm hodin. Složení budoucí vlády se již nejspíše nebude měnit.

Leoš Heger ve středu dopoledne ještě pracoval na rentgenologickém oddělení fakultní nemocnice. Odpoledne odjel na jednání do Prahy. Rozhovor pro Deník i přes nabitý program neodmítl.

První otázka se týkala jeho pocitů, když se o jmenování dozvěděl. „Informaci jsem dostal asi ve dvě v noci. A po pravdě řečeno, ještě teď mám trochu pocit, jestli se mi to nezdálo,“ řekl s úsměvem v hlase příští ministr. Další otázky už směřovaly k jeho budoucí práci.

Nejcitlivější téma – zdravotnocké poplatky. Budou zachovány? V jaké výši, změní se systém úhrady?
Regulační poplatky ve zdravotnictví bude téma, o kterém bude muset jednat celé zastoupení K9. Já osobně se domnívám, že se úhradový systém už zažil a že třicetikorunový poplatek není tak velká částka, aby byla pro lidi neúnosná. Poplatky jitřily vášně v době zavádění. Domnívám se, že nějaká změna úhradového systému by je mohla opět zvednout. Spíše bude se bude třeba zabývat tím, aby lidé poplatek zaplatili při vstupním vyšetření a další následující měli zadarmo nebo úhrada za odborné vyšetření, když na něj pacient jde bez doporučení odborného lékaře. Poplatky bych nerušil, zejména v době ekonomické krize je každá miliarda pro zdravotnictví do­brá.

Bude se ministerstvo zdravotnictví zpětně zabývat gestem krajů, které protiprávně rozdaly lidem desítky milionů korun na úhradu regulačních poplatků?
Tato problematika je v kompetenci právníků, nespadá do oblasti zdravotnictví. Jedná se o záležitost velmi složitou. Domnívám se, že se k ní vláda nebude vracet.

Nastoupíte do funkce v době, kdy lékařský klub Lékařského odborového svazu nabádá lékaře k hromadným výpovědím. Jak se s touto situací chcete vypořádat?
Nespokojenost lékařů s platovými podmínkami je dlouhodobá a čas od času situace kulminuje, to se děje i právě teď. V každém případě hodlám s nimi i s profesními organizacemi jednat. Věřím, že pochopí, že alespoň v době finanční krize, do které se zdravotnictví dostává, nebude zvyšování výdajů reálné.

Jsou podle vás platy lékařů opravdu tak nízké, jak si stěžují?
Zejména nástupní platy jsou podhodnocené. Povolání lékaře je velmi časově náročné a zodpovědné a k tomu se přidávají povinnosti při získávání odborné způsobilosti. Platy by měly být takové, aby i mladému lékaři dovolily důstojný život. Při počtu odpracovaných hodin výše jejich platu neodpovídá Zákoníku práce.

Je třeba nějakých systémových změn ve zdravotnickém školství?
Středoškolský systém se v poslední době stabilizoval a v přípravě středních zdravotnických kádrů nejsou potřeba žádné zásadní změny. Určité problémy vznikají tím, že se vysokoškolské bakalářské obory přesunuly ze zdravotnických škol na univerzity. Ale mnohem větší problémy jsou v oblasti vysokoškolského vzdělávání lékařů. V tomto směru bude potřeba zásadních změn.

Východočeští politici zleva i zprava jsou s osobou nového šéfa resortu spokojení

Radko Martínek (ČSSD), hejtman Pardubického kraje:
„Pana Hegera znám a považuji ho za velkého odborníka, za slušného a seriózního člověka a jsem rád, že problémový resort bude řídit právě on. Když vidím, co dokázal s hradeckou fakultní nemocnicí, skládám mu kompliment. Snad najdeme společnou řeč i v řešení problémů zdravotnictví a vyřešíme spor se současným vedením ministerstva.“

Jana Třešňáková (ČSSD), radní za zdravotnictví, Královéhradec­ký kraj:
„S panem Hegerem nemám problém. Je to z nové vlády jediný člověk, který se mi na svém postu zamlouvá. Fakultní nemocnici vedl dobře a je mi rozhodně sympatičtější než bývalý ministr Julínek. S programem Hegerovy TOP 09 ale problém mám, reforma zdravotnictví v jejím podání bude pro obyčejné lidi drastická.“

Oldřich Vlasák (ODS), europoslanec, Hradec Králové
„Není to žádné překvapení. Pan Heger je velmi erudovaný člověk, za jehož vedení byla hradecká fakultní nemocnice na rozdíl od jiných v černých číslech. Zároveň je týmovým hráčem, který má velké předpoklady prosadit potřebné reformy a vzhledem k jeho etickému profilu se u něj nebojím lobbistických tlaků.“ (kim)

Po letech ministr z východu Čech

Posledním ministrem české vlády, který vzešel z východních Čech, byl Radko Martínek. Rodák z Hodonína a dlouholetý starosta Moravské Třebové vedl od dubna 2005 do srpna 2006 ministerstvo pro místní rozvoj. Pardubickým krajským hejtmanem se stal po krajských volbách v roce 2008.

Nejznámější východočeští ministři v historii:

• JUDR. Alois Rašín (*18. 10. 1867, Nechanice, † 18. února 1923, Praha), první československý ministr financí
• František Udržal
(* 3. ledna 1866 Dolní Roveň, okr. Pardubice, † 24. dubna 1938 Praha) – Agrární strana, v letech 1921–1925 a 1926 –1929 ministr národní obrany, v letech 1929 –1932 premiér československé vlá­dy
• Jindřich Uher (*narozen v Předměřicích nad Labem), v letech 1953 až 1968 ministr zemědělského, potravinářského a obchodního resortu)
• Ing. Jiří Jíra (*14.4.1929 v Kuklenách), v letech 1986 až 1988 ministr spojů
• František Pitra (* 13. 11. 1932 Městec, okr. Chrudim) – KSČ, od 12. 10. 1988 do 6. 2. 1990 premiérem České socialist. republiky (ČSR)
• Jan Vodehnal (z Dolního Újezdu na Svitavsku) od 5. 12. 1989 do 29. 6. 1990 ministr zemědělství a výživy ČSR
• Ladislav Dvořák – ve dvou prvních porevolučních federálních vládách (Adamcově a Čalfově) od 3. 12. 1989 do 27. 6. 1990 ministr pověřený řízením Federálního cenového úřadu
• Josef Lux (* 1. února 1956 Ústí n. Orlicí, † 21. listopadu 1999 Seattle) – KDU–ČSL, od 2. 7. 1992 do 17. 7. 1998 místopředseda vlády a ministr zemědělství hned ve třech vládách (dvakrát v Klausově a pak Tošovského)
• Miloslav Výborný (* 19. února 1952 Chrudim) – KDU–ČSL, ministr obrany v druhé Klausově vládě a ministr – předseda legislativní rady v Tošovského vládě (od 4. 7. 1996 do 15. 6. 1998). Od roku 2003 je soudcem Ústavního soudu ČR.
• Josef Tošovský (* 28. září 1950 Náchod) – od 17. 12. 1997 do 17. 7. 1998 premiérem úřednické vlády. Předtím a poté až do r. 2000 guvernér ČNB, poté nastoupil do čela švýcarského Institutu finanční stability. (kim)

V dubnu byl Leoš Heger hostem on-line rozhovoru v Hradeckém deníku.
Všechny otázky, foto a video najdete zde.

Autor: Zuzana Plocková

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků DĚLNÍK/-ICE PŘI VÝROBĚ KLAVÍRŮ A PIANIN - STŘÍKAČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK/-ICE PŘI VÝROBĚ KLAVÍRŮ A PIANIN - STŘÍKAČ, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: práce se stříkací pistolí, - Požadujeme: nutná manuální zručnost, pečlivost, pracovitost, samostatnost a spolehlivost, - Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, firemní benefity, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, - V případě zájmu zasílejte životopisy na email: kratochvilova@bechstein-europe.com. Pracoviště: C. bechstein europe s.r.o., Bratří Štefanů, č.p. 1057, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Blanka Kratochvílová, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 400 Kč Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb PRACOVNÍK/-ICE OBCHODU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE OBCHODU , - PP na dobu určitou 1 rok, nástup možný ihned, jedná se o zkrácený úvazek na 30 hodin týdně, dvousměnný provoz, - Náplň práce: obsluha zákazníků a pokladny; odborné poradenství při prodeji; nabídka zboží zákazníkům; doplňování a údržba čistého prostředí prodejny, - Očekáváme: dobré komunikační schopnosti a příjemné vystupování; spolehlivost a pečlivost; min. stupeň vzdělání - vyučení bez maturity; bezúhonnost; výhodou uživatelská znalost práce s počítačem, - Nabízíme: atraktivní zaměstnání v přátelském kolektivu; vstupní školení a trvalou podporu nejen v začátcích; stabilní výdělek + podíl na tržbách a bonusy; slevu na kvalitní zboží Tescoma; čisté pracovní prostředí, k dispozici také vybavená kuchyňka (MW trouba, konvice, lednička) a toaleta v zázemí prodejny, - Pracovní místo je vhodné pro OZP, - V případě zájmu kontaktujte: Nováková Lenka Bc., tel.: 469 660 912, e-mail: novakova.l@ergotep.cz (Po - Pá 6:00 - 14:30). Pracoviště: Ergotep, družstvo invalidů - prodejna, Gočárova třída, č.p. 1754, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Lenka Nováková, +420 469 660 912. Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů SEŘIZOVAČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Místo výkonu práce: Tovární č.p. 67, 503 52 Skřivany u Nového Bydžova, , SEŘIZOVAČ/-KA , - PP na dobu určitou do 10. 5. 2020, nástup možný ihned, nepřetržitý provoz, - Stručný popis pozice: odpovídá za chod výrobní linky s cílem plnit požadovanou efektivitu a kvalitu výroby; seřizuje a provádí drobné opravy strojního zařízení, - Požadujeme: technické myšlení a manuální zručnost, aktivní přístup a samostatnost, - Nabízíme: perspektivní a stabilní zaměstnání v mezinárodní společnosti; možnost profesního růstu; doba neurčitá po úspěšném zapracování; kolektivní smlouva s výhodami nad rámec Zákoníku práce; 5 týdnů dovolené; stravovací poukázka formou šeků; příspěvek na rekreaci, sport, kulturu a péči o zdraví; příspěvek na životní pojištění nebo penzijní připojištění; vlastní rekreační zařízení, sportovně společenské akce, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu kontaktujte: Vondráčková Jana Bc., tel.: 737 265 189, e-mail: jana.vondrackova@ardaghgroup.com. Pracoviště: Ardagh metal packaging czech republic s.r.o., Tovární, č.p. 67, 503 52 Skřivany u Nového Bydžova. Informace: Jana Vondráčková, +420 737 265 189. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači potravinářského zboží ASISTENT/-KA PRODEJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/-KA PRODEJE, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: obsluha pizzerie, pomocná příprava v kuchyni, obsluha telefonu, - Požadujeme: zejména chuť do práce, příjemné vystupování, stresovou odolnost vůči nahromaděným objednávkám, pracovitost, serióznost, cit pro úklid a velkou spolehlivost, řidičský průkaz sk. B výhodou, Nabízíme: práce v oblíbeném podniku, být součást firmy s rozrůstajícími se pobočkami po ČR, mladý týmový kolektiv, možnost kariérního postupu a seberealizace při otevření nových poboček, v případě spokojenosti a dobrých výsledků bonusy, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem, kontaktní osoba: Prágr Lukáš, tel. 602 697 625, e-mail: hradeckralove@turbopizza.cz. Pracoviště: Turbo pizza, s.r.o. - hk, Chelčického, č.p. 1054, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Lukáš Prágr, +420 602 697 625.

Oprava okružní křižovatky ve Dvoře Králové vrcholí.
9

Objíždění města skončí, okružní křižovatka je téměř hotová

Kooperativa NBL: Královští sokoli - Dekstone Tuři Svitavy.

Opět ven. Sokoli zkusí překvapit Olomoucko

Dětem se představí střední školy

Hradec Králové - Se studijními obory, které nabízejí střední školy, se v pátek v kongresovém centru Aldis mohou seznámit žáci končící docházku na základních školách i jejich rodiče, aby jednoduchou cestou získali přehled o možnostech studia.

Hradečtí hokejisté dobili baterky a razí na Vary. A Plekance nelanařili

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Dobili baterky, vyléčili šrámy a znovu do šichty. Hokejisté Hradce Králové po reprezentační pauze v pátek v 17.30 hodin nastoupí na ledě Karlových Varů k utkání 19. kola extraligy.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

Nezbedná koza strkala lidem čumák do tašek

Smiřice /VIDEO/ - Policisté na monitorech z kamer občas vidí věci, které jim hlava nebere. Podobnou zkušenost z přímého přenosu z ulic má od úterka i strážce pořádku ve Smiřicích, kterého „trkl“ záběr na zdejší obchodní dům a před ním se potulující kozu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT