Záchranáři se sanitou se k dítěti letos v polovině ledna nedostali. Martin Heger a Marek Bulva neváhali a došli ve vánici pro tříletého chlapce pěšky. Včera jim za to přijel poděkovat hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Největší odměnou je určitě fakt, že dítě je v pořádku. Přemýšleli jsme, čím bychom vás odměnili. Rozhodli jsme se pro švýcarský záchranářský nůž,“ uvedl Radko Martínek.

Lednová noc…

Na tu noc ze soboty na neděli v lednu budislavští dobrovolní hasiči asi nikdy nezapomenou. Vyjeli tahat zapadlé auto, ale nakonec to byli právě oni, kdo zachránil tříletého chlapce. Bez jejich pomoci a odvaze by možná zemřel.

Při včerejším setkání s hejtmanem Radko Martínkem se opět vrátili k příběhu se šťastným koncem.

„Vyjeli jsme do Proseče. Už cestou jsme měli problémy, bylo tam zapadlé auto a velké závěje. Vyslaná sanita z Hlinska se k domu nedostala. Chtěli jsme pomoci sanitě z Litomyšle, aby dojela až na místo. Byly tam ale příliš velké závěje. Rozhodli jsme se, že Martin s Markem půjdou pro dítě pěšky,“ řekl Štěpán Heger.

Martin Heger a Marek Bulva došli na Pastvisko. V žádném domě se ale nesvítilo. Zazvonili u domu Miroslava Váška a ptali se, kde žije rodina s malým dítětem.

„Nevěděl o nikom. Volali jsme proto na operační středisko do Pardubic a nakonec jsme zjistili, že dítě je v Martinicích. Váško nám ukázal cestu a doprovodil nás. Jinak bychom to hledali těžko,“ vzpomínal na osudnou noc Martin Heger.

Tříletý chlapec měl akutní zánět průdušnice. „Dítěti oteče průdušnice, nejde mu vytáhnout jazyk a hrozí udušení. Naštěstí byla zima, takže se otok zmírnil. Byla to ale závažná situace a jsme moc rádi, že jsme toho kluka zachránili,“ dodal Štěpán Heger.

Hasiči ve vánici ušli tři velmi náročné a dlouhé kilometry.

„Byl to asi ten nejhorší den letošní zimy. Údajně právě v této osadě vál nejsilnější vítr v kraji, až kolem devadesáti kilometrů za hodinu,“ řekl Marek Bulva.

Budislavští dobrovolní hasiči včera mohli říci hejtmanovi ještě jedno přání. Radko Martínek jim přislíbil, že dostanou navíc ještě naviják, o který požádali.

Hasiči z Budislavi mají vybavení pro zásahy u dopravních nehod. Výrazně je podporuje také obec.