Zvedá se vítr, vzlétá vrtulník Bell 429 a v pozadí stojí legendární vrtulník Bell 47 dobře známý milovníkům kultovního seriálu MASH. Na druhé straně letiště se zatím odehrává letecká show. Nebe zahaluje dým, v dálce probleskují plameny a spouští se lanovka. „To vypadá na hromadnou nehodu, to si musím vyfotit,“ říká s nadšením Stanislav Štefanov, zástupce společnosti Bell. „Náš model vrtulníku Bell 429 se už vrací do Švýcarska. Helicopter Show ukončil sobotním průletem osmnácti vrtulníků. Jsem pyšný, že jsme se sem po pěti letech vrátili, a rádi přiletíme i příští rok,“ dodává Štefanov. Bell 429 je dvoumetrový vrtulník, nejmodernější stroj na trhu v této kategorii. „V pasažérské verzi je určen pro osm lidí, dnes jsme představili ambulantní verzi s lehátkem pro pacienta a vzadu se dvěma sedačkami pro záchranáře,“ přiblížil vrtulník Štefanov a doplnil, že ve světě létá 330 vrtulníků tohoto typu. Jejich celkový nálet představuje 330 tisíc letových hodin. Vrtulníky Bell mají základnu ve Švýcarsku, ale evropskou centrálu v Praze. „Jsem hrdý, že evropská centrála je v Čechách, z Prahy dodáváme vrtulníky do celé Evropy,“ pokračoval Stanislav Štefanov a vysvětlil, že Bell Helicopter je americká firma, která sídlí v Texasu a všechny civilní vrtulníky vyrábí v Montrealu.

Na páteční program byly připraveny semináře pro odbornou veřejnost, výukový program pro děti ze škol a veletrh škol se zaměřením na Integrovaný záchranný systém. Sobotní program byl sestaven pro veřejnost. A lidem helikoptéry ještě nezevšedněly. Na letiště jich přišlo kolem 20 tisíc.

Sobota na hradecké Helicopter Show patřila široké veřejnosti. Letecký den nabídl ukázky letecké a zdravotnické techniky a praktické činnosti záchranářů. „Připravili jsme pro pobavení show. Jednalo se o trénink vrtulníků, v němž jsme předvedli možnosti vrtulníků, jejich techniku, a přiblížili jsme divákům, co vše lze použít při hromadných nehodách. Atraktivní byla letecká show s použitím lanovky,“ uvedl Ivo Novák, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.