Film inspirovaný kauzou heparinových vražd, která před třemi lety otřásla havlíčkobrodskou nemocnicí, jde příští týden do kin. Premiéra snímku Hodinu nevíš se uskuteční ve čtvrtek 27. srpna.

Režisér Dan Svátek využil jako předlohu pro svůj film knihu jihlavského psychiatra Miroslava Skačániho Vraždy ze závisti, kterou lékař začal psát v době, kdy se kauza heparinového vraha Petra Zelenky, bývalého zdravotníka brodské nemocnice, propírala v médiích.

Nečerpá z reality

„Nápad napsat knihu přišel postupně, a to když jsem se v novinách dočítal o stále nových faktech týkajících se dané kauzy. V mysli se mi začal vytvářet obraz osobnosti vraha a následně i příběh, který více či méně vycházel právě ze zveřejňovaných informací,“ uvedl Skačáni.

Podle režiséra Dana Svátka samotný film z reality vražd v havlíčkobrodské nemocnici nečerpá. „Osoba skutečného heparinového vraha Petra Zelenky fungovala samozřejmě jako prvotní impulz, samotný film však ze skutečnosti nevychází, pouze se jí občas dotkne,“ vysvětlil.

Kauzu nesledoval

Film se za plného provozu natáčel v nemocnici v Rumburku a u Milosrdných sester v Praze. „Točili jsme také v psychiatrické léčebně v Bohnicích, kde byla příšerná zima a kde můžete ve zdech cítit ne právě hezkou minulost,“ řekl režisér Dan Svátek.

Hlavní postavu, vraha Hynka, ztvárnil mladý herec Václav Jiráček, který podle svých slov heparinovou kauzu v médiích nesledoval. „Z té bulvarizace se mi dělalo špatně,“ uvedl.

Jak dodal, vypořádat se s tak rozporuplnou a zákeřnou postavou nebylo vůbec jednoduché. „Ty pocity a stavy, zvlášť na začátku natáčení, nebyly příjemné,“ přiznal herec Václav Jiráček.

Negativní postavy jsou součástí života

Když se v médiích začala „propírat“ kauza heparinového vraha Petra Zelenky, bývalého zdravotníka brodské nemocnice, zrodila se v hlavě jihlavského psychiatra Miroslava Skačániho myšlenka na knihu. Jeho thriller Vraždy ze závisti, který popisuje fiktivní příběh nemocničního vraha, se posléze stal námětem na film režiséra Dana Svátka Hodinu nevíš.

Čekal jste, že vaše kniha Vraždy ze závisti bude tak brzy zfilmována?
Pro každého autora jakékoli knížky je jednou z největších ctí, když se jeho příběhu ujmou filmaři. Při počtu titulů, které ročně vyjdou na knižním trhu, a počtu natočených filmů, z kterých jenom některé čerpají svůj námět právě z knih, si toho moc cením. Při psaní knížky mě tato možnost přímo nenapadla, i když jsem byl přesvědčen, že samotný příběh je nejen časově a místně aktuální, ale i velmi zajímavý svým námětem a natočení filmu na motivy knížky by tak mohlo být dobré pro tvůrce i pro diváky.

Jak jako spoluautor scénáře vnímáte negativní postavy?
Negativní postavy tvoří běžnou součást života a podle toho je i vnímám. Lidský život je pro mě tím nejdůležitějším, co na světě existuje, a proto vrah nemůže mít v žádném případě mé sympatie. Co se týče negativních lidských vlastností, patří ke každému jedinci, ale neměly by dominovat nad těmi pozitivními. Takže dobro by u lidí mělo zvítězit i v životě, nejenom v pohádkách.

Zdroj: hodinunevis.cz

Zelenka z vězení už nevyjde

Bývalý zdravotník havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka byl zatčen 1. prosince 2006. Policisté ho obvinili z osmi vražd pacientů a z devíti pokusů.
Své oběti předávkovával Zelenka lékem na ředění krve Heparinem.

Na konci ledna 2008 s ním začal soudní proces. Zelenka podával heparin pacientům od května do září 2006. Tím u některých jedinců došlo k závažným zdravotním komplikacím, na jejichž následky zemřeli.

Heparinový vrah byl Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen v únoru 2008 k doživotnímu trestu. Verdikt o čtyři měsíce později potvrdil také Vrchní soud v Praze.

Zelenka neuspěl ani s dovoláním u Nejvyššího soudu a za usmrcení sedmi lidí a deseti pokusů o vraždu mu byl potvrzen doživotní trest. (lk)