Ta začne platit během několika dnů, herny mají tři měsíce na to, aby se podle vyhlášky zařídily, natvrdo bude tedy platit až od poloviny května.

Pokuty nebudou padat hned

„Určitě nebudeme hned rozdávat pokuty, herny mají  čas reklamy odstranit," uvedl ředitel královéhradecké městské policie Miroslav Hloušek.

Pokud někdo vyhlášku poruší, hrozí mu ve správním řízení až desetitisícové pokuty.

„Tak minimálně nás to bude stát finance na nové polepy, konkrétně mě asi tak tři sta tisíc. Od hraní to nikoho neodradí," říká provozovatel několika heren v Hradci. Více  však jejich majitelům vadí vyhláška z roku 2012, podle níž herny nesmí být do 150 metrů od škol a 100 metrů od církevních budov. „Opravil jsem prostory s tím, že tam bude herna, město s tím souhlasilo, na další období mi povolení už nedají.  A týká se to několika desítek dalších. Zvažujeme podání trestního oznámení za zmaření investice," zní z úst provozovatele.

Město však chce být ještě tvrdší. „Vyhláška z roku 2012 by se měla ještě během letošního roku změnit. Zastupitelé dostali seznam heren, vyjádří se i městská policie a další dotčené orgány. Více jasno by mohlo být v polovině tohoto roku a nová vyhláška by mohla platit od roku 2014," upřesnila Magdaléna Vlčková.

A co by se v ní mohlo  objevit? „Rádi bychom herny vytěsnili z centra města někam na periferii, klidně třeba do objektu bývalé prodejny Giga sportu u Tesca," řekl zastupitel Vladimír Lesák (ČSSD).

„Město pak přijde o milionové příjmy a řada lidí ztratí práci," zakončil majitel hradecké herny. Letos radnice  očekává příjem kolem 44 milionů korun.

Omezují další města život v hernách?

Rychnov nad Kněžnou: Město schválilo šestnáct lokalit provozování sázkové hry, loterie a jiných podobných her. „Jedná o místa, kde se nacházejí školská zařízení," řekla Helena Tobišková z městského úřadu.

Dobruška a Kostelec nad Orlicí: Nemají vyhlášku omezující hazard. Kostelec vloni z peněz z provozování automatů postavil sportovní halu.

Broumov: V diskusi bylo úplné zakázání provozu hracích automatů ve městě. Nakonec se může hrát na osmi místech – a to v pondělí, úterý, ve středu, čtvrtek a pátek od 12.00 do 24.00 hodin a v sobotu a neděli navíc od 00.00 do 02.00 hodin.

Dvůr Králové: Město provozování hazardu od ledna zakázalo. Provozování videoterminálů však povoluje ministerstvo financí, a tak některá povolení ještě stále dobíhají. „Automaty se postupně vypínají, kontrolujeme  provozovny,kterých se vyhláška už týká, zda ji dodržují," informoval vrchní strážník městské policie Jindřich Hauke.