Pořadatelé oblíbeného hradeckého festivalu Hip Hop Kemp se opět po roce ocitli v nemilosti hradeckých zastupitelů. Poté, co se v letošním roce po dvanácti měsících jeden z největších hiphopových festivalů v Evropě vrátil do prestižního městského „diáře“ Calendaria Regina, zase mu dává sbohem. Podle zastupitelů, kteří tento krok jednomyslně odhlasovali na svém úterním zasedání, nemůže být město podepsáno pod něčím, co přináší více problémů než pozitiv. Poslední kapkou prý bylo chování návštěvníků letošního festivalu k majetku města - posprejovali nedávno opravené úly na hradeckém letišti. „Toto chování je naprosto neakceptovatelné. Navíc ihned po festivalu nikdo z pořadatelů nesjednal žádnou nápravu. Graffiti na zcela nových površích jsou absolutně nepřijatelné,“ uvedla v této souvislosti náměstkyně primátora a „strážkyně“ majetku města Romana Lišková.

Pořadatel Hip Hop Kempu Radek Maliník bez bližších podrobností označil vyřazení ze seznamu Calendaria Regina za mstu.

Oblíbený hradecký festival Hip Hop Kemp si znesvářil hradecké zastupitele. Poté, co se po 12 měsících vrátil do prestižního městského seznamu kulturních a společenských akcí Calendarium Regina, opět z něj mizí. Nad jedním z největších hiphopových festivalů v Evropě nyní visí hrozba: může přijít o dotaci z městské kasy.

Strach o děti

Při letošním 17. ročníku pomohla festivalu hradecká radnice částkou 325 tisíc korun. Na příští ročník měla být tato podpora ještě o 25 tisíc vyšší.

„I když jsme festival opět vyškrtli z Calendaria, neznamená to, že by měl automaticky o tyto peníze přijít. Pořadatel o ně bude moci žádat,“ nechala se slyšet náměstkyně hradeckého primátora Aneta Maclová.

Její nadřízený, primátor města Zdeněk Fink, při projednávání bodu záštity města nad kulturními a společenskými akcemi svůj odmítavý postoj k umístění Hip Hop Kempu do „městského“ kalendáře odůvodnil strachem o děti a negativní reklamou pro Hradec. „Jak známo, tak tento festival je dlouhodobě kontroverzní. A já se jen obávám doby, kdy budeme muset rodičům říct, že se na akci, která se koná pod záštitou města, předávkovalo jejich dítě drogami,“ uvedl první muž hradecké radnice a ironicky dodal, že kromě okolních hypermarketů z festivalu nemá z festivalu nikdo jiný užitek. Někteří zastupitelé také argumentovali tím, že oproti jiným festivalům, je právě tento hiphopový i velkým bezpečnostním rizikem a „odsávačkou“ peněz, kdy jen letos stála policejní ochrana přes 300 tisíc korun.

Pořadatel festivalu Radek Maliník bere úterní krok zastupitelstva jako vyvrcholení dlouhodobého boje mezi ním a dvojicí Zdeněk Fink a Romana Lišková.

„Rozhodně se nedá říct, že mě toto rozhodnutí překvapilo. Ze strany paní Liškové a primátora jde o dlouhodobou kampaň proti mé osobě a festivalu. Určitě si to své finále v čele města užili,“ nechal se slyšet Radek Maliník, který vyškrtnutí festivalu z prestižního kalendáře bere jako akt omezených lidí, jež mají o Hip Hop Kempu jen povrchní informace. Zastupitelstvem probíranou zdejší drogovou problematiku pak Radek Maliník bere jako účelovou záminku.
„Je utopistické si myslet, že jen náš festival má s drogami problém. Jsou na každém, někdy více, někdy méně,“ dodal pořadatel festivalu s tím, že si již dlouho pohrává s myšlenkou přestěhovat Hip Hop Kemp jinam. „Ale moc se mi do toho nechce. Důvodů, proč zůstat, je více, než pro to, z Hradce odejít. Snad s novým vedením bude spolupráce vstřícnější,“ dodal Radek Maliník.