Čtvrtečního "zahřívacího" večerního programu se zúčastnilo přibližně 9000 návštěvníků, organizátoři očekávají účast více než 20.000 lidí. Sdělila to mluvčí festivalu Tereza Reindlová.

V programu festivalu, který skončí v neděli v noci, jsou například vystoupení formace EMC, kterou tvoří například raper Masta Ace. Mezi dalšími hvězdami akce je americká rapperka Bahamadia, DJ Vadim, američtí Likwkit Junkies, MOP či kalifornské trio Dilated Peoples. Kromě hudebních vystoupení jsou na dalších podiích v areálu letiště připraveny také souboje rapperů, vystoupení tanečníků break dance či klání v rapperské improvizaci. Více informací o programu a účinkujících formacích je možné najít na webu www.hiphopkemp.cz. Na loňský ročník festivalu do Hradce Králové přijelo na 20.000 fanoušků této hudby.

Pořadatelé akce, která je největším festivalem hiphopové hudby v Evropě, připravili pro účastníky festivalu proti loňským ročníkům také vylepšené služby v areálu. Návštěvníci například mohou využít sprchy s teplou vodou, osvětlené stanové městečko či filmové projekce. Ti, kteří budou mít hiphopových rytmů dost, mohou zamířit například na písečnou pláž, bar uprostřed jezera či si půjčit šlapadlo.

Policie kvůli očekávanému velkému počtu návštěvníků připravila dopravní omezení v okolí letiště. V úseku od restaurace U Letců až po Správčický písník je omezena rychlost na 30 kilometrů v hodině, platí tam zákaz předjíždění a parkování. "Návštěvníci festivalu mohou parkovat v areálu letiště," informovala ČTK policie, která současně žádá všechny motoristy v okolí letiště o zvýšenou pozornost.

Kvůli festivalu se rozhodly posílit některé spoje také České dráhy. "Posilové vozy přidáme především na vlaky, které jedou do Hradce Králové z Prahy a z Pardubic. Od nádraží dopraví návštěvníky na místo bezplatná autobusová linka, kterou zajišťuje místní dopravní podnik," uvedla ředitelka odboru osobní přepravy a dopravy ČD Luďka Hnulíková. Připraveno je celkem několik desítek posilových vozů, posílené budou také spoje od neděle do pondělí, které využijí návštěvníci při odjezdu z festivalu.

Hiphopová hudba vznikla před přibližně 30 lety v černošských ghettech amerických velkoměst, v posledních letech získává stále větší popularitu také u českých posluchačů. Základ hudby tvoří dýdžejové prostřednictvím gramofonů a rappeři do něj deklamují své texty.