Pořadatelé hiphopového megafestivalu v předchozích letech všechny škody buď zaplatili nebo odstranili, a stejné by to mělo být i letos. Podle organizátora Hip Hop Kempu Radka Maliníka jsou podobné excesy obvykle dílem několika jedinců. „Bylo tady 20 tisíc lidí a když se mezi nimi najde pět blbců, tak těch pět lidí toho udělá tolik, že škody mohou být vysoké,“ uvedl. Dodal, že odstraňování škod po skončení festivalu je přijde každoročně na zhruba půl milionu korun. Většinou jde však o škody na letišti, které účastníci udělají na majetku pořadatelů nebo jim pronajatém. „Ve směru k městu a veřejnosti jde řádově o tisíce korun,“ upřesnil Maliník.

Nebýt poničení zaparkované funkční vojenské techniky v areálu letiště, byly letos škody na majetku jiných subjektů menší než vloni. „Výši škody po městě nedokážu odhadnout, to musí udělat majitelé, ale je jich mnohem méně než v předchozích letech,“ sdělil nám velitel výkonu služby hradecké městské policie Jan Mrázek. Okolí letiště a nejbližší oblasti včera osobně zkontroloval. „Jsou posprejované zastávky u OBI, několik dopravních značek a telefonních budek,“ řekl.

Žřejmě největší škody počítá Východočeský klub přátel vojenské techniky, který ma na letišti v oploceném areálu zaparkovánu část svého vozového parku. „Vandalové nám vykradli, poškodili a posprejovali auta. Stalo se to i v předchozích letech, ale letos je to nejhorší. Škody odhaduju minimálně na 100 tisíc korun,“ řekl rozzlobený místopředseda klubu Petr Stýblo.

K újmě přišly také autobusy dopravního podniku, které účastníky festivalu vozily. Jsou posprejované. „Je toho asi stejně jako dřív. Možná jsou míň postříkané zvenku, ale víc uvnitř,“ sdělil nám Leo Sedláček z hradeckého dopravního podniku.(čer)