Schodiště Bono publico, které propojuje hradecké Velké náměstí s ulicí Komenského, se kvůli opravě brzy uzavře. Firmě, která má na starost opravu, by se mělo historické schodiště předat ještě v úterý.

Převzít schodiště do své péče minulý týden stavební firma nezvládla. Tento týden to podle Vlastimila Ondráček z hradeckých technických služeb už musí vyjít. „Dnes bych měl firmě staveniště předat. Začít by se mělo s odkopáním zeminy podél stěny v biskupských zahradách, a to kvůli izolaci a odvodnění,“ prozradil Vlastimil Ondráček.

Od firmy dostal informaci, že alespoň první týden rekonstrukce se schodiště zavírat nebude. „Možná až příští týden, to ale upřesníme až po předání staveniště.“ Poté přijde na řadu otloukání vnitřních omítek, kdy už se schodiště bude muset uzavřít.

Oprava za 23 milionů

Rekonstrukce krytých schodů, jejichž název odkazuje k obecnému blahu, přijde celkově na téměř 23 milionů korun. Město má od ministerstva kultury příslib na získání dotace ve výši zhruba 2,3 milionu korun, zbytek uhradí z vlastního rozpočtu. Opravy vyvrcholí až v druhém čtvrtletí příštího roku. Frekventovaný průchod se dočasně otevře pouze v zimě, kdy se kvůli počasí práce přeruší. Bono publico se dočká kompletní výměny schodů, průchod bude mít čerstvé omítky, nová okna v tamburech nad odpočívadly, vymění se měděné krytiny a dlažba.

Boj proti vandalům

Schodiště rozzáří také více světel a chystá se i ozvučení. Právě těchto změn se někteří Hradečané obávají. Z kulturní památky v centru města nechtějí mít lacinou atrakci. Podle vedoucího odboru památkové péče Jana Falty by se však nemělo jednat o žádný „infantilní cirkus“, na to odbor dohlédne. Z reproduktorů by se mohla linout náladová hudba nebo se průchodem rozezní výklad k historii schodiště. Reproduktory však budou instalovány hlavně kvůli vandalům, od ničení památky by je měla odradit výzva od operátorů kamerového systému. Právě kamery napojené na městskou policii budou také úplnou novinkou.